AIEA afirmă că centrifugele de la situl nuclear iranian Natanz ar putea fi “avariate grav”
Centrifugele pentru îmbogăţirea uraniului de la situl iranian Natanz au fost probabil distruse de atacurile israeliene, a apreciat luni directorul general al Agenţiei Internaţionale pentru Energia Atomică (AIEA), Rafael Grossi, citat de dpa.
Utilajele respective au fost, se pare, “avariate grav, dacă nu complet distruse”, a declarat Grossi pentru BBC. Cauza ar fi pana de curent provocată de loviturile israeliene de vinerea trecută, scrie Agerpres.
Într-o şedinţă extraordinară a Consiliului Guvernatorilor AIEA la Viena, directorul a relatat că instalaţia de la Natanz, care a suferit avarii serioase, nu a mai fost afectată de atunci. Deşi partea subterană nu a fost lovită, întreruperea alimentării cu energie electrică ar fi putut deteriora utilajele de acolo.
Grossi a avertizat că contaminarea radioactivă a sitului respectiv este periculoasă, însă nivelurile acesteia în exterior sunt în continuare normale.
Secţiunea de la sol a instalaţiei de la Natanz, unde uraniul era îmbogăţit până la o concentraţie de 60%, a fost distrusă de atacul de vineri, la fel ca şi patru clădiri de la situl nuclear din Isfahan, însă nu există nicio informaţie despre daune la instalaţia subterană de îmbogăţire a uraniului de la Fordow.
Israelul a afirmat că obiectivul atacurilor este să împiedice Iranul să dezvolte o bombă atomică; Teheranul insistă că programul nuclear iranian are exclusiv scopuri civile.
Grossi a avertizat la Viena că escaladarea conflictului întârzie “activitatea vitală pentru o soluţie diplomatică în vederea asigurării pe termen lung că Iranul nu obţine arme nucleare”.

