Agricultorii și producătorii din industria alimentară propun eliminarea accizelor la motorină sau plafonarea preţurilor la energie
Ca să atenueze scumpirile, agricultorii și producătorii din industria alimentară cer Guvernului să ia măsuri urgente. Și propun eliminarea accizelor la motorină sau plafonarea preţurilor la energie, cel puţin temporar. Economiștii avertizează însă că efectele războiului se vor resimți nu doar pe termen scurt.
Reducearea accizei pentru motorina folosită la lucrările agricole este prima măsură cerută de fermieri.
Lucian Florea, președintele asociației Fruleg.ro: Suntem singură țară în Uniunea Europeană, care aveam această acciză la motorină, într-adevăr, era o compensație a acestei taxe, prin acea subvenție la APIA, dar deja acea subvenție a devenit extrem de mică pe lângă consumurile și pe lângă prețul actual al combustibilului.
La raft scumpirile se vor vedea în următoarele săptămâni, mai ales că în costuri se vor regăsi și majorarea salariului minim, de la 1 iulie, dar și prețurile neplafonate ale energiei electrice și gazelor, avertizează producătorii din industria alimentară.
Aurel Popescu, preşedintele Romalimenta: Tot ce este energetic, gaze, curent, carburanți reprezintă circa 20% din cheltuiala pentru producție. Ori plafonarea prețurilor la energie și gaze pentru industria alimentară, ori reducerea accizelor.
Transportatorii estimează o creștere a costurilor cu 10%, dar susțin că nu tot surplusul se transferă în prețurile de la raft.
Radu Dinescu, secretar general UNTRR: Dacă eu cresc transportul cu 10%, înseamnă că la raft se adaugă 0, 4%, datorită transportului rutier, datorită creșterii prețului la motorină. Dacă acum comercianții vor să adauge 6 sau 10%, e problema lor, dar să nu spună că e datorită transportului rutier exclusiv.
Efectele însă nu vor dispărea prea curând, explică economiştii.
Adrian Mitroi, economist: Vor fi efecte și de runda a doua. De exemplu, îngrășămintele toate. Derivatele care sunt de acolo din toate produsele de țiței, deci vă dați seama că avem efectul de runda I, combinația celor două scumpe. Se scumpește și gazul, îngrășămintele. Adică alimentele.
În ianuarie 2026, când rata anuală a inflației a fost de 9,6%, prețurile alimentelor s-au majorat cu 7,86%. În top au fost cafeaua, fructele, zahărul, laptele, ouăle, carnea de vită și pâinea.

