Aglomerație la Serviciul de Finanțe Locale Ploiești / Oamenii se grăbesc să plătească pentru a beneficia de reduceri

16 martie 2026, 20:47 (actualizat 16 martie 2026, 20:48)

Aglomerație la Serviciul de Finanțe Locale Ploiești, unde localnicii s-au așezat la rând încă de la primele ore ale dimineții, să-și achite taxele și impozitele. Până pe 31 martie, toată lumea beneficiază de tarife cu 10% mai mici. Mai mult, de vineri a intrat în vigoare o ordonanță de Guvern care aduce reduceri în plus pentru cei care dețin locuințe în clădiri mai vechi de 50 de ani și pentru persoanele cu handicap.

Pentru a fi siguri că beneficiază de reducerile prevăzute de lege, oamenii s-au așezat la rând ca să-și plătească impozitele pentru acest an. Săptămâna trecută au apărut modificări legate de ordonanța de urgență, adoptată de Guvern, care prevăd reducerea taxelor și impozitelor locale datorate de persoanele cu handicap și de cele care dețin locuințe în clădiri mai vechi de 50 de ani. Astfel, reducerile între 15 și 50% se percep pe întregul an fiscal, nu doar de la 1 martie. Funcționarii sunt copleșiți pentru că au de făcut calcule noi.

SIMONA DOLNICEANU, director Serviciul Public Finanțe Locale Ploiești: Lucrăm la capacitate maximă să putem să refacem baza de date. Vom face din oficiu toate compensările sumelor încasate în plus. Cine a avut 5 leuți anul ăsta îl compensăm cu obligație de plată pentru anul viitor. Dacă cineva dorește restituirea, niciun fel de problemă, se face pe bază de cerere, dar după data de 15 mai.

Funcționarii spun că proceduri sunt de durată, iar contribuabilii trebuie să aibă răbdare, pentru ca bazele de date să fie reactualizate.

Pentru toată lumea, până la 31 martie se calculează reducerea de 10%.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite