Agenția Moody’s, avertisment dur pentru România: căderea Guvernului Bolojan pune în pericol planul de reducere a deficitului

12 May 2026, 20:56 (actualizat 12 May 2026, 20:57)

Moody’s transmite un nou avertisment dur pentru România. Agenția de rating atrage atenția că prăbușirea Guvernului Bolojan pune în pericol planul de reducere a deficitului bugetar care ar putea urca la 6,5% din PIB, peste ținta negociată cu Comisia Europeană. Într-un climat politic incert, investitorii și experții fiscali spun că România are nevoie urgentă de stabilitate și de continuarea reformelor, pentru a evita o deteriorare a perspectivei economice.

Agenția de rating Moody’s a transmis un avertisment României: căderea Guvernului Bolojan ridică riscuri de consolidare fiscală, adică deficitul bugetar ar putea urca la 6,5% din Produsul Intern Brut, în condițiile în care Executivul a negociat cu Comisia Europeană o țintă a deficitului bugetar de 6,2% din PIB.

Flavius Jakubowicz, consultant fiscal: ”Ne putem referi o dată la o inflație mai ridicată în context și geopolitic, la dezechilibre din punct de vedere al execuției bugetare, costuri mai mari. Cu cât Guvernul va fi învestit mai rapid, cu atât avem capacitatea de a continua reformele și de a evita o criză mai mare decât este la nivel global, iar România ar trebui să evite acest lucru.

Experții americani susțin că ratingul României va rămâne cel mai probabil neschimbat în 2026, în contextul măsurilor luate în primele luni ale acestui an. Aceștia atrag însă atenția că e nevoie de progrese. Pentru ca România să redevină o țară cu perspectivă economică stabilă, se impune un angajament politic puternic.

Christian Kaeser, vicepreședintele Asociației Fiscale Internaționale: ”Aveți nevoie de ceva care să atragă investiții, nu doar externe, ci și locale. Cred că aveți nevoie de măsuri care să facă România atractivă pentru investitori. Problema este că, în perioade în care e incertitudine, ai nevoie de cineva care să fie capabil să acționeze, așa că e bine să ai un guvern în aceste vremuri când te afli într-un cadru instabil.”

Zilele trecute, ministrul interimar al Finanțelor s-a întâlnit cu reprezentanții unei agenții de rating și le-a transmis că România rămâne o țară stabilă.

”Măsurile adoptate anul trecut, disciplina fiscală și colectarea mai bună a veniturilor, într-un context macroeconomic dificil, au contribuit la o execuție bugetară foarte bună în primul trimestru: un deficit de aproximativ 1% din PIB. (…) Este important să păstrăm această direcție și să continuăm politicile care au început să redea încrederea partenerilor externi și piețelor financiare”, a afirmat Alexandru Nazare.

Veniturile statului au crescut cu 12,3% în primele două luni ale acestui an, cu un ritm mai accelerat la TVA, în timp ce colectarea sumelor ce reprezintă contribuția pentru salarii a fost mai lentă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite