Aflat la un restaurant din Sibiu, David Popovici i-a uimit pe cei care se aflau în preajma lui. Ce a făcut campionul olimpic după ce a luat cina
David Popovici a scris istorie la Campionatele Mondiale de natație de la Singapore, unde a câștigat medalii de aur la 200 de metri liber și la 100 de metri liber Marele nostru campion este primul om din istorie care a făcut de două ori dubla 100 m liber – 200 m liber la Campionatele Mondiale, după cea din 2022, de la Budapesta. După marile performanțe realizate, sportivul legitimat la CS Dinamo și-a luat o binemeritată vacanță.
Recent, David Popovici a fost observat la un restaurant din centrul istoric al Sibiului, în timp ce lua masa alături de un prieten.
Cei care l-au văzut în centrul Sibiului pe campion spun că acesta a dat dovadă de multă modestie și bun simț și a avut un comportament ireproșabil.
Pe tot timpul șederii sale la localul respectiv, angajații i-au respectat intimitatea și au făcut abstracție de faptul că este unul dintre cei mai în vogă sportivi din întreaga lume.
Ca un detaliu inedit, David Popovici a comandat ciorbă de fasole cu ceapă și pui umplut.
La final, David a fost abordat de angajații localului pentru a face poze împreună, lucru pe care l-a acceptat cu zâmbetul pe buze.
Patronul restaurantului a ținut ulterior să transmită un mesaj pe rețelele sociale.
“Ne bucurăm că am avut pe terasă un campion care inspiră. Mulțumim pentru vizită, David!”, a scris deținătorul localului, pe Facebook.
Prezența lui David Popovici nu a trecut neobservată la Sibiu, iar unul dintre localnici a reacționat.
“A stat la o masă spre turn și după ce a luat cina a fost amabil cu toată lumea și a făcut fotografii. Dar e super, super cu mult bun simț”, a spus un sibian, conform Turnul Sfatului.
Performanțele realizate de David Popovici la Singapore:
- a doborât recordul competiției, stabilit de Zhanle Pan (46.80)
- a doborât recordul european (46.71) stabilit tot de el luna trecută
- a făcut “dubla” 100/200 m liber – singurul om din ISTORIE care a reușit asta de două ori (după Budapesta 2022)
- a intrat în clubul select al înotătorilor cu duble victorii în “proba regină”, alături de Matt Biondi, Alexander Popov, Filippo Magnini, James Magnussen și Caeleb Dressel

