Aerul pe care îl respirăm în Capitală poate fi mai poluat decât în măsurătorile oficiale, au constatat ecologiștii

5 noiembrie 2025, 22:25 (actualizat 5 noiembrie 2025, 22:40)

Aerul pe care îl respirăm în Capitală poate fi chiar mai poluat decât apare în măsurătorile autorităților. E concluzia la care au ajuns ecologiștii, după ce au monitorizat nivelul de particule ultra-fine, din mai multe intersecții aglomerate, care însă nu poate fi detectat de senzorii din rețeaua națională. Oficialii de la mediu spun că, pentru măsurători mai detaliate, e necesară o modificare legislativă, dar și achiziția de echipamente.

Încă de dimineață, o echipa de ecologiști români și germani au măsurat calitatea aerului, la Piața Universității, una dintre cele mai aglomerate intersecții din București. Au folosit echipamente speciale, aduse din Germania, cu ajutorul cărora pot monitoriza pulberile ultra-fine. Rezultatele sunt îngrijorătoare.

Mihai Stoica, director executiv, Asociația 2Celsius: O valoare pentru protecția sănătății umane ar fi undeva în jur de 1.000. Vedem acum că a crescut de la 76.000, la undeva la 122.000. Deci e o mașină printre mașinile astea, cel puțin una, care nu are filtru de particule, e diesel.

Situația s-a repetat și la intersecția vecină, de la Cercul Militar.

Mihai Stoica, director executiv, Asociația 2Celsius: Am avut un maxim de 16.000, în timp ce la Universitate am atins limita acestui aparat care este undeva în jur de 500.000 de particule/centimetrul cub. Cei mai expuși sunt copiii și vârstinicii și cei cu comorbidități, inclusiv cei care au alergii.

Pentru moment, stațiile care monitorizează calitatea aerului, din rețeaua națională, nu măsoară și pulberile ultra-fine.

Toate stațiile din rețeaua oficială, care monitorizează calitatea aerului în Capitală, au indicat, în această dimineață, în jurul orei 11.00, o calitate bună sau acceptabilă a aerului pe care îl respirăm.

Oficialii de la Mediu dau asigurări că situația se va rezolva, în timp. Mai întâi, sunt necesare modificări legislative, iar apoi achiziția de echipamente.

Gabriel Ciuiu, şef serviciu monitorizare, Direcţia de Mediu a Municipiului Bucureşti: Pentru particule mai mici de pm 2,5, deci particule mult mai fine, în momentul de față legislația românească nu
prevede monitorizarea acestui poluant. Pentru că a apărut și noua directiva europeană de calitate a aerului, se va face transpunerea acesteia în legislația românească și dacă este nevoie se va face și monitorizarea pentru pm 1.


Reprezentații Primăriei Capitalei anunță că vor lua măsuri suplimentare pentru reducerea poluării din trafic.

Lucian Judele, administratorul public al Bucureștiului: Extinderea infrastructurii de tramvaie și alte mijloace de transport în comun prietenoase cu mediul și apoi protejăm spațiile verzi. Sancționarea drastică a celor care afectează spațiile verzi, precum și recuperarea spațiilor verzi și înființarea de spații noi.

Ecologiștii sunt de părere că sunt necesare și alte măsuri.

Oana Neneciu, Centrul pentru Politici Durabile Ecopolis: Reducerea traficului pe cât posibil, mai multe controale, asigurarea că vehiculele de pe străzi funcționează conform parametrilor tehnici, care presupun schimbarea filtrelor de particule.

Pentru moment, Bucureștiul rămâne una dintre cele mai poluate capitale europene, potrivit studiilor de specialitate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite