Adriana Săftoiu a primit aviz favorabil în Comisiile de cultură pentru funcția de președinte-director general al SRTV
Comisiile reunite de cultură ale Senatului și Camerei Deputaților au avizat-o favorabil, marți, pe Adriana Săftoiu pentru funcția de președinte – director general al Societății Române de Televiziune.
Adriana Săftoiu a primit 20 de voturi pentru, 6 împotrivă și o abținere din partea Comisiilor reunite de cultură ale Senatului și Camerei Deputaților pentru funcția de președinte – director general al Societății Române de Televiziune.
Adriana Săftoiu a avut la dispoziție 5 minute să-și prezinte intențiile. Grupurile PSD și PNL nu au adresat nici o întrebare, în timp ce AUR a fost interesat de mai multe elemente.
Adriana Săftoiu a spus că nu poate preciza în acest moment care este situația la TVR și a promis că va reveni în fața comisiilor reunite cu detalii după ce se va întâlni și va primi mai multe informații de la membrii Consiliului de Administrație și de la reprezentanții Comitetului Director.
A fost ridicat subiectul audienței, în timpul dezbaterilor din comisiile reunite, iar Adriana Săftoiu a spus că există canale ale TVR care au audiență 0 și că acest lucru îl va discuta cu membrii Consiliului de Administrație și cu reprezentanții din Comitetul Director, astfel încât “să se împace legea de funcționare a SRTV cu audiența”.
Adriana Săftoiu a spus că este rezervată în privința posibilității de a se introduce taxa Radio TV, pentru că există discuții în acest sens la Ministerul Culturii.
Legat de numărul de angajați de la SRTV, Adriana Săftoiu a spus: “Nu știu dacă este mare sau mic numărul de angajați” “și a promis, și la acest capitol, că va reveni în fața membrilor comisiilor reunite cu detalii după ce va primi informații de la TVR și se va documenta pe acest subiect.
Adriana Săftoiu: TVR e percepută ca o instituție bugetară, mai degrabă decât o instituție media
Adriana Săftoiu, propunerea pentru funcţia de PDG al SRTV: Nu am posibilitatea să clarific aici și acum care este situația Televiziunii Române. Sigur că, în toată această perioadă, de când a fost nominalizarea și votul în plen pentru tot Consiliul de Administrație, am primit informații, numai că toate aceste informații sunt fie pe surse directe, adică din presă, fie prin discuții care nu sunt asumate oficial. Și atunci aș prefera ca, în această discuție cu dumneavoastră, să fac mai puține referiri la ceea ce am aflat despre situația televiziunii, dar, în egală măsură, dacă dumneavoastră sunteți de acord, într-un timp rezonabil, după ce noul Consiliu de Administrație se va întruni și vom vedea care este situația, să ne reunim și să vă facem atunci o prezentare în cunoștință de cauză. Televiziunea Română, în acest moment, este o instituție, din păcate, percepută ca o instituție bugetară, mai degrabă decât o instituție media. Chiar și instituțiile statului se raportează la Televiziunea Română ca la o instituție bugetară administrativă. Și cred că, din acest punct de vedere, va trebui să facem foarte multe lucruri ca să schimbăm această percepție și, cu anumită rezervă, aș spune că s-ar putea ca și o parte din personalul instituției să își gândească la modul acesta statutul. Pentru că, e adevărat, Televiziunea Română este finanțată în proporție de aproape 90% din bugetul statului și, din păcate, o mare parte din aceste venituri se duc pe salarii. Nu prea mai poate fi vorba despre multe investiții.
Adriana Săftoiu urmează să fie validată și de plenul comun al Parlamentului, care se reunește miercuri în ședință. Votul va fi secret cu bile.
Adriana Săftoiu a fost jurnalist, purtător de cuvânt al Administrației Prezidențiale în primul mandat al lui Traian Băsescu și deputat al PNL.
Comisiile reunite de cultură din Parlament au votat și propunerea pentru funcția de președinte- director general al radioului public, Robert Schwartz.

