Adrian Cioroianu: Conducerea Iranului nu are de gând să cedeze puterea. Mingea se află la societatea iraniană

2 March 2026, 13:15 (actualizat 2 March 2026, 15:09)

Conducerea Iranului nu dă semne că ar renunța la putere, în ciuda eliminării mai multor lideri importanți, iar o schimbare reală depinde în primul rând de reacția societății iraniene, a spus istoricul Adrian Cioroianu, la TVR INFO. Acesta afirmă că regimul de la Teheran se reorganizează rapid, iar conflictul riscă să continue, în lipsa unei presiuni interne decisive.

Istoricul a explicat că eliminarea liderilor nu a dus la prăbușirea sistemului, ci mai degrabă la o reorganizare a acestuia.

E evidența faptului că Iranul, conducerea actuală a Iranului, nu are de gând să cedeze puterea. Asta înseamnă că eliminarea celor peste 40 de lideri de la diverse eșaloane, inclusiv a liderului suprem, a însemnat pentru ei mai curând o schimbare de generație, urmând ca fiecare dintre ei să fie înlocuiți. Ne așteptăm ca într-o zi sau două Iranul să anunțe chiar viitorul lider suprem și acesta să-și asume prerogativele pe care le consideră”, a declarat Adrian Cioroianu.

Societatea iraniană, divizată

Potrivit istoricului, reacțiile din Iran sunt contradictorii, iar opoziția nu este suficient de organizată pentru a produce o schimbare de regim.

Am văzut reacții diverse din partea populației, adică am văzut și ieșiri în stradă, de bucurie, dar pe rețele sociale. În schimb, am văzut în mod oficial imaginea multora ieșiți pentru jelirea liderului suprem, pentru arătarea sprijinului pentru guvern și, sigur, că mulți dintre ei probabil au fost scoși cu forța, unii poate au ieșit sincer, dar asta arată situația complexă în care se află societatea iraniană”, a explicat el.

Cioroianu subliniază că, spre deosebire de alte regimuri autoritare, în Iran nu există încă o mișcare internă capabilă să schimbe sistemul.

„Nu vedem așa ceva în Iran. Nu vedem dizidenți veniți din sistem care să ducă la destructurarea sistemului. Vedem în schimb reimplicarea în conflict a unor brațe armate ale Iranului (…) În momentul în care deja se numără morții, devine mai greu de realizat sugestia ca cei implicați să lase armele jos”, a spus istoricul.

„Ai nevoie de doi ca să faci pace”

Întrebat cine poate opri escaladarea conflictului, Adrian Cioroianu a afirmat că responsabilitatea este împărțită, dar cheia rămâne în interiorul Iranului.

Ai nevoie de un singur actor ca să pornești un război. Ai nevoie mereu de doi ca să pornești pacea. În momentul de față, noi știm cine a început conflictul cu niște lovituri foarte dure, reușite, dar conducerea iraniană nu a colapsat. Eu aș zice că mingea se află în terenul societății iraniene.”

El a explicat că schimbarea regimului nu poate fi impusă exclusiv din exterior.

„Dacă societatea iraniană nu reacționează în sensul de a ieși în stradă împotriva regimului (…), e greu să schimbi un regim din afară. Poți să le dai înapoi programele militare, poți să le afectezi infrastructura militară, poți să-i afectezi economic, dar dacă societatea nu reacționează?”

Istoricul avertizează că, în lipsa unei reacții interne, conflictul ar putea continua.

„Dacă nu reacționează societatea, sigur că Statele Unite și Israelul pot să lovească în continuare, o pot face foarte dur. Iranul va răspunde pe măsura capacităților pe care le are, brațele armate ale Iranului se pot reactiva și înseamnă că mai durează”, a concluzionat Adrian Cioroianu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite