Administrația Trump își reanalizează tacticile agresive. Greg Bovino a fost demis din funcția de „comandant general” al Poliției de Frontieră

Greg Bovino / Profimedia Images
27 January 2026, 10:24 (actualizat 27 January 2026, 10:49)

Greg Bovino a fost demis din funcția de „comandant general” al Poliției de Frontieră americane și se va întoarce la fostul său loc de muncă din El Centro, California, unde se așteaptă să se pensioneze în curând, au declarat pentru The Atlantic un oficial al Homeland Security (DHS) și alte două surse care au aflat informația.

Retrogradarea bruscă a lui Bovino este cel mai clar semn că administrația Trump își reconsideră cele mai agresive tactici după uciderea sâmbătă a lui Alex Pretti, în vârstă de 37 de ani, de către agenți ai Patrulei de Frontieră aflați sub comanda lui Bovino.

Președintele Trump a părut să semnaleze, într-o serie de postări pe rețelele de socializare, o schimbare tactică în campania de deportare în masă a administrației.

Trump a scris că a vorbit cu guvernatorul statului Minnesota, Tim Walz – pe care Casa Albă l-a acuzat de incitare la violență – și că cei doi bărbați sunt acum pe „o lungime de undă similară”. Tom Homan, fostul șef al ICE, pe care Trump l-a desemnat „țar al frontierei”, se va îndrepta spre Minnesota pentru a prelua comanda mobilizării federale de acolo, a declarat Trump.

Secretarul pentru Securitate Internă, Kristi Noem, și consilierul ei apropiat, Corey Lewandowski, care au fost cei mai mari susținători ai lui Bovino la DHS, sunt, de asemenea, în pericol de a-și pierde locurile de muncă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite