Administraţia Trump intenţionează să trimită migranţi în detenţie la Guantanamo

foto: Pixabay
foto: Pixabay
29 January 2025, 21:52

Administraţia Trump intenţionează să folosească închisoarea militară de la Guantanamo, rezervată în mod normal deţinuţilor acuzaţi de terorism, ca loc de detenţie pentru migranţi, a anunţat miercuri secretarul american pentru Securitate Internă, Kristi Noem, relatează AFP.

“Evaluăm situaţia şi vorbim despre ea chiar acum”, a declarat ea pentru Fox News, precizând că această decizie este “la latitudinea preşedintelui”. Închisoarea “este un atu şi vom continua să analizăm cum să folosim toate atuurile noastre pentru a asigura securitatea Americii”, a adăugat Kristi Noem.

În timpul campaniei sale, Donald Trump a denunţat constant o “invazie” de migranţi, acuzaţi că “otravesc sângele” Statelor Unite şi că au provocat un val de criminalitate – ceea ce nicio statistică oficială nu o demonstrează.

Închisoarea de la Guantanamo a fost deschisă în 2002, în interiorul unei baze militare americane din Cuba, ca parte a “războiului împotriva terorismului” declarat de fostul preşedinte George W. Bush după atentatele din 11 septembrie 2001.

La Guantanamo au fost închişi sute de deţinuţi, între care membri ai Al-Qaida. În SUA au fost dezbateri aprinse din cauza condiţiilor de detenţie extreme şi a utilizării torturii în închisoare.

Foştii preşedinţi democraţi Joe Biden şi Barack Obama şi-au exprimat ambii dorinţa de a închide închisoarea, dar nu au reuşit în timpul mandatelor lor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite