Administrația Națională a Penitenciarelor, despre breşa de securitate de la Târgu Jiu: Se fac verificări pentru stabilirea cauzelor şi a tuturor persoanelor implicate
Administraţia Naţională a Penitenciarelor (ANP) a dispus măsurile legale necesare pentru a remedia breşa de securitate de la Penitenciarul Târgu Jiu, după ce un deținut a reușit să intre în baza de date și a avut astfel acces la toate informațiile despre ceilalți deținuți, nu doar din Gorj, ci din toată țara.
”În urma semnalării unui posibil incident informatic în cadrul Penitenciarul Tg Jiu, au fost dispuse și efectuate multiple verificări, din perspectivă tehnică, pentru izolarea și remedierea situației semnalate, prin grija direcției de specialitate, ținând cont de faptul că baza de date internă a sistemului penitenciar românesc este una la nivel național. Totodată, au fost întreprinse verificări ample și de către Direcția Inspecție Penitenciară din cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor, în vederea identificării împrejurărilor care au condus la producerea acestui incident și a persoanelor care se fac responsabile de acesta”, se arată într-un comunicat de presă al Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor.
Potrivit sursei citate, concomitent, a fost dispusă sesizarea tuturor instituțiilor abilitate în vederea cercetării incidentului și a dispunerii măsurilor în consecință (IPJ Gorj, Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, Directoratul Național pentru Securitate Cibernetică), precum și notificarea, pentru sprijin în colectarea și analiza datelor, a firmei dezvoltatoare a aplicației informatice în cauză.
”Demersul instituțional a implicat multiple verificări, instituția penitenciară luând imediat măsurile necesare de izolare a incidentului și de remediere a situației”.
Totodată, ANP precizează că, până în prezent, la nivelul sistemului administraţiei penitenciare, nu au mai fost înregistrate evenimente similare.
”Precizăm că incidentul informatic în cauză nu reprezintă o spargere a bazelor de date, ci o afectare temporară a confidențialității și integrității unor seturi de date. Reiterăm faptul că la nivelul sistemului administrației penitenciare nu au mai fost înregistrate evenimente similare și asigurăm opinia publică de faptul că, la nivel tehnic, au fost implementate toate corecțiile necesare”, mai precizează sursa citată.
Totul a început în luna august. Deținutul, încarcerat pentru fraude informatice, avea acces la nivel de administrator, de director de penitenciar. El a intrat în sistem și putea opera orice fel de modificare în conturile deținuților din toată România.
În acest moment, DIICOT anchetează acest caz, care nu ieșea la iveală dacă o angajată a penitenciarului de la Târgu Jiu, de la departamentul financiar, nu ar fi sesizat că există neconcordanțe între sumele primite de anumiți deținuți.

