Administraţia Biden se pregăteşte pentru o posibilă creştere a afluxului de migranţi la frontieră
Administraţia preşedintelui american Joe Biden pune la punct planuri de urgenţă pentru o posibilă creştere a afluxului de migranţi la punctele de trecere a frontierei, ca urmare a faptului că potenţiali imigranţi se declară îngrijoraţi că preşedintele ales Donald Trump va închide graniţa, a informat miercuri NBC News, citând doi oficiali americani neidentificaţi, transmite Reuters.
De altfel, agenţia de presă EFE relatează că activişti şi migranţi deopotrivă au declarat că politica dură de imigraţie a lui Donald Trump, care a câştigat alegerile prezidenţiale din Statele Unite, va provoca o creştere a afluxului de migranţi la graniţa de nord a Mexicului.
“Este posibil să existe o acumulare a migranţilor în Ciudad Juarez, aşa cum s-a întâmplat cu alte ocazii”, a declarat Francisco Segovia, directorul adăpostului Frontera de Gracia.
El a amintit că administraţia Statelor Unite “întârzie mult autorizarea trecerii unui migrant şi aceasta este în principal ceea ce ne îngrijorează, că valul de migranţi va creşte, că afluxul de migranţi va ajunge la graniţă”, a menţionat el.
Segovia a atras atenţia că discursul lui Trump a fost în mod deschis antiimigranţi încă din timpul mandatului său precedent (2017-2021), iar acum nu va fi diferit şi poate fi chiar mai dur.
“Ştim deja că Trump a fost ales (preşedinte al SUA – n.r.), acum trebuie să aşteptăm să vedem cum evoluează situaţia aici între migranţii de la graniţă”, a spus Segovia.
Trump a revendicat miercuri victoria în alegerile prezidenţiale din SUA din 5 noiembrie, iar republicanul va reveni la Casa Albă după o campanie electorală intensă la capătul căreia a depăşit cele 270 de voturi electorale necesare pentru a deveni al 47-lea preşedinte din istoria ţării.
Migranţii îl percep pe Trump drept promotorul unor politici stricte de imigraţie şi consideră că cei care doresc să treacă graniţa au în faţă un viitor incert.
Deşi Departamentul pentru Securitate Internă al SUA a declarat că legile de imigrare ale ţării rămân stricte şi că nu va exista nicio modificare imediată a acestora după alegerile din SUA, miercuri au fost văzuţi migranţi trecând graniţa de teamă că, odată cu sosirea lui Donald Trump la Casa Albă, vor fi trimişi înapoi, deşi aveau programare făcută prin CPB One (o aplicaţie gratuită online pusă la dispoziţia migranţilor din centrul şi nordul Mexicului şi care permite persoanelor să se programeze pentru a se putea prezenta la aşa-numitele “puncte de intrare” la frontiera de sud-vest, făcând acest proces mai sigur şi mai predictibil – n.r.).
“Visam că va câştiga cealaltă persoană (vicepreşedinta democrată Kamala Harris) care s-a luptat cu Trump pentru preşedinţia Statelor Unite şi acum ne este frică; ştim că, dacă există oportunităţi de a intra, atunci este mai bine să facem lucrurile bine şi să aşteptăm ce ne va spune” Trump, a declarat Jose Eduardo Castaneda Mendez, originar din El Salvador.
Revenirea lui Trump la Casa Albă reînvie pentru migranţii de la graniţa de nord a Mexicului amintirile privind obstacole şi despărţiri, remarcă EFE.
Luni, în timpul unui miting de campanie, Trump a ameninţat-o direct pe preşedinta Mexicului, Claudia Sheinbaum, cu impunerea unei taxe pe export de 25% dacă ţara nu opreşte “avalanşa de criminali şi droguri care intră în SUA”.
Marţi, Sheinbaum a apreciat că numărul de migranţi care sosesc la graniţa cu SUA s-a diminuat cu 75%, ca răspuns la avertismentul lui Trump, pe care l-a felicitat pentru victoria sa la urne.
sursa Agerpres

