Acuzații grave la Spitalul de Urgență Galați, după moartea unui pacient bolnav de cancer
Acuzații grave după moartea unui pacient bolnav de cancer, internat de mai multe ori la spitalul de urgenţă din Galați. Familia acestuia susţine că, în perioada spitalizărilor repetate, bărbatul a fost infectat cu mai multe bacterii care i-au grăbit sfârşitul. Rudele au depus plângere la Poliție și la Direcția de Sănătate Publică. Reprezentanții unității medicale neagă acuzațiile. Atenție, sunt detalii cu impact emoțional.
Ionel Mușat s-a internat pentru prima dată la spitalul de urgență din Galați în august. Avea cancer cu metastaze. De atunci a fost nevoie de mai multe internări.
Familia susține că la ultima externare bărbatul ar fi avut mai multe infecții provocate de bacterii din spital. Dar și COVID. Rudele acuză și că bărbatul nu era schimbat la timp, că pansamentele erau murdare și că au fost nevoite să cumpere inclusiv medicamente.
Familia susține că analizele efectuate la o clinică privată, dar și cele din spital au scos la iveală că acesta se infectase cu Kebsiella și cu Clostridium Difficile, două bacterii extrem de agresive. Dar conducerea spitalului spune că a făcut anchetă epidemiologică și nu s-au descoperit bacterii periculoase.
Dr. Liliana Dragomir: Un pacient de 68 de ani cu patologie oncologică tumoră malignă osoasă de bazin cu metastaze… un astfel de pacient care făcea și chimioterapie are o imunitate scăzută. Pentru astfel de pacient orice infecție poate duce la deces, chiar în ciuda unui tratament bine țintit. A avut multiple internări, începând cu august. A mai fost și pe la boli infecțioase, astfel încât o infecție asociată actului medical e puțin probabilă. Am verificat în spital și s-au respectat toate normele.
Familia a depus plângere atât la direcția de sănătate publică, cât și la poliție.
Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică au refuzat să transmită un punct de vedere în acest caz.

