Acuzații grave la o școală din Cluj-Napoca: poliția anchetează agresarea unui elev de clasa pregătitoare

16 November 2025, 18:44 (actualizat 16 November 2025, 18:45)

Polițiștii din Cluj-Napoca anchetează acuzații grave după un incident petrecut într-o școală din oraș, în care ar fi fost implicați elevi de clasă pregătitoare.

Inspectoratul de Poliție Județean Cluj a anunțat că a deschis o anchetă pentru a stabili exact ce s-a întâmplat și cine este responsabil de producerea acestui incident.

Atenție, urmează informații care vă pot afecta emoțional. Dacă sesizați cazuri de violență, abuz sau neglijență față de minori, puteți suna la numărul unic 119.

Potrivit unei relatări apărute inițial în presa locală, la Liceul „Nicolae Bălcescu” din Cluj-Napoca ar fi avut loc, pe 6 noiembrie, două episoade succesive în care un elev de clasă pregătitoare ar fi fost agresat de colegi.

Copilul ar fi suferit o leziune serioasă la un deget și a avut nevoie de o intervenție chirurgicală. În același articol sunt formulate și acuzații privind lipsa unor măsuri adecvate din partea conducerii școlii și o comunicare deficitară către părinți și autorități. Informațiile nu au fost confirmate oficial de unitatea de învățământ.

Inspectoratul de Poliție Județean Cluj a transmis însă o poziție oficială. „Polițiștii Secției 2 Cluj-Napoca s-au sesizat din oficiu pentru posibila săvârșire a infracțiunii de lovirea sau alte violențe. Se efectuează cercetări pentru stabilirea cu exactitate a împrejurărilor producerii evenimentelor și luarea tuturor măsurilor legale ce se impun”, precizează IPJ Cluj.

Ancheta este în desfășurare, polițiștii urmând să audieze martori și să verifice circumstanțele în care s-a produs incidentul.

În acest caz a intervenit și ministrul Educației, Daniel David. El a solicitat o analiză a modului în care unitatea de învățământ și autoritățile educaționale au gestionat situația, urmând să ia decizii în consecință.

“Pornind de la cazul grav de violenţă înregistrat în cadrul Liceului Teoretic ‘Nicoale Bălcescu’ din Cluj-Napoca, semnalat recent şi în spaţiul public, ministrul Educaţiei şi Cercetării, Daniel David, a solicitat o analiză a modului de răspuns din partea unităţii de învăţământ şi a autorităţilor educaţionale locale, urmând să se ia decizii în consecinţă”, a transmis, duminică, Ministerul Educaţiei.

David a reamintit care sunt instrumentele puse la dispoziţie de minister pentru combaterea violenţei în spaţiul educaţional, reafirmându-şi totodată deschiderea pentru îmbunătăţirea acestora.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite