Activitate reluată la Spitalul de Pediatrie Sfânta Maria din Iași, după probe de apă conforme
A fost reluată activitatea Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii ‘Sfânta Maria’ din Iași. Ultimele rezultate prelevate din reţeaua internă a unității medicale au arătat că încărcătura microbiologică a apei se încadrează în limite normale.
Direcția de Sănătate Publică Iași și-a dat avizul pentru reluarea internărilor și utilizării apei din rețeaua spitalului.
Internările au fost sistate pe 13 decembrie, când în apă a fost depistat bacilul pioceanic. Între timp, a fost făcută o dezinfecție a instalației interne a spitalului.
Începând cu această dată și până azi până au fost evaluați în Unitatea Primire Urgențe 590 pacienți.
Iar 100 de pacienți care aveau nevoie de intrenare au fost direcționați către alte unități medicale din Iași, dar și din alte orașe ale țării, cum ar fi Pașcani, Bacău, Suceava, inclusiv la București, la Spitalul Grigore Alexandrescu și la Spitalul INSMC Alessandrescu Rusescu.

