“Acolo-i baiul, acolo, sus. E un talmeș-balmeș”. Ce spun românii despre faptul că președintele întârzie să nominalizeze un premier
Încă o zi fără ca președintele să anunțe pe cine propune pentru funcție de prim ministru, iar întârzierea nu e văzută deloc cu ochi buni de români. Deocamdată, la Palatul Cotroceni au loc discuții informale intre președintele Nicușor Dan și lideri ai unor partide politice, dar când va fi anunțată oficial persoana căreia îi revine sarcina să formeze guvernul nu se știe.
Președintele s-ar fi văzut zilele acestea, potrivit unor surse, cu Ilie Bolojan și Dominc Fritz. Ar fi fost vorba despre discuții separate, care au avut loc după o convorbire telefonică și cu liderul PSD, Sorin Grindeanu. Deocamdată, favorit pare să rămână scenariul cu Eugen Tomac propus prim ministru și un guvern de tehnocrați.
Pentru români însă, concluziile sunt amare:
“Nu știu ce să zic, dar bine nu-i.
“Acolo-i baiul, acolo, sus.”
“E un talmeș-balmeș.”
Cei cu care am discutat vin și cu sugestii de prim ministru și compoziție a guvernului:
“Trebuie, zic oamenii de la țară, o amestecătură, ca să se lupte pentru un țel.”
“Păi, dacă PSD-ul e cel mai mare, de ce nu iau ei măsura? Dacă ei au încercat să dărâme guvernul care a fost?”
“În orice caz, nu ăsta din Basarabia, care nu a reușit să-ți facă un partid, să ia 5%, ăsta e în stare să conducă o țară? Ăsta e timp pierdut.”
“Ar trebui un guvern căruia chiar să-i pese de țara noastră, de români.”
“Un premier surogat nu merge, ca și președintele surogat. Deci în cel mai mare partid sau alianță de partide, se alege un om, un om capabil, care a făcut ceva în viața lui.”
Speranțele de mai bine sunt, însă din ce în ce mai firave.
Se împlinește o lună de când avem guvern interimar, cu puteri limitate, iar președintele și-a păstrat opțiunea pentru o majoritate prooccidentală.

