Accident în Capitală între un autoturism si un microbuz
Pompierii bucureşteni au intervenit în această dimineață la un accident rutier produs la Piața Unirii din Capitală, între un autoturism și un microbuz.
În accident au fost implicate 15 persoane, 5 din autoturism șI alte 10 din microbuz, de origine nepaleză. Nu sunt persoane blocate sau încarcerate, toate fiind conștiente.
12 persoane au fost transportate totuși la spital.
Au intervenit 9 ambulanțe SMURD, o autospecială de transport victime multiple și o autospecială de stingere.
Conform unei informări transmise de Brigada Rutieră a Capitalei, microbuzul a trecut pe roşu.
“Un bărbat în vârstă de 21 de ani a condus un microbuz pe Bd. Unirii dinspre Bd. Mircea Vodă către Bd. Libertăţii, iar la intersecţia cu Bd. I.C. Brătianu nu a respectat semnificaţia culorii roşu semaforului electric ce i se adresa şi a intrat în coliziune cu un autoturism condus de către un bărbat în vârstă de 22 de ani”, precizează Brigada Rutieră.
Ambii şoferi au fost testaţi cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind zero pentru conducătorul autoturismului, respectiv 0.54mg/l alcool pur în aerul expirat pentru bărbatul care a condus microbuzul.

