A treia noapte de violențe în Irlanda de Nord. Doi adolescenți români, acuzați de agresiune sexuală
Irlanda de Nord a fost, pentru a treia noapte consecutiv, scena unor confruntări violente între protestatari și forțele de ordine. Violențele au fost declanșate după ce doi adolescenți români, în vârstă de 14 ani, au fost arestați și puși sub acuzare pentru agresiune sexuală asupra unei adolescente din orașul Ballymena.
Ofițerii de poliție au fost din nou atacați de grupuri de persoane mascate, care au aruncat cu pietre și sticle. Pe străzile din Ballymena au izbucnit mai multe incendii, iar un centru de agrement, aflat la aproximativ 30 de kilometri est de oraș, a fost incendiat.
Potrivit presei locale, centrul găzduise temporar persoane care aveau nevoie de cazare de urgență, în urma violențelor din zilele precedente.
Forțele de ordine au fost nevoite să intervină cu tunuri cu apă pentru a dispersa mulțimea. Deși confruntările au fost mai puțin intense decât în urmă cu două nopți, incidentele rămân îngrijorătoare. Atunci, 17 polițiști au fost răniți și 5 persoane au fost arestate, în contextul în care mai multe locuințe au fost incendiate în localitatea care găzduiește o importantă comunitate de imigranți.
Autoritățile suspectează că aceste acte de violență sunt motivate de ură rasială, pe fondul tensiunilor provocate de cazul celor doi adolescenți români. Premierul Marii Britanii a condamnat ferm violențele și a transmis un mesaj de susținere forțelor de ordine implicate în restabilirea ordinii publice.

