Două parcări imense din Capitală zac abandonate de ani de zile. Primăria le va da în folosință de la 1 iulie
Două parcări ale Primăriei Capitalei complet funcționale, care împreună au peste 1.700 de locuri, zac abandonate de ani buni. De-a lungul timpului au fost vandalizate și au ajuns doar niște locuri insalubre. Primăria spune că de la 1 iulie vor putea fi folosite de nou. De această dată, contracost.
Park and ride-ul Pantelimon are 500 de locuri de parcare și de patru ani zace nefolosit. A devenit un loc în care bucureștenii își abandonează mașinile și tot felul de deșeuri.
În aceeași situație se află și parcarea de pe Arena Națională, care are 1.250 de locuri. Este însă nefolosită de 15 ani. Asta, în timp ce locuitorii din zonă parchează pe unde pot: pe trotuare și spații verzi.
De la 1 iulie, Primăria Capitalei spune că le va da în folosință. De această dată, cu plată. Ambele dispun de pază non-stop, monitorizare video, lifturi, grupuri sanitare, acces pietonal dedicat și scări de evacuare. Tarifele sunt de 5 lei/oră, 30 de lei/zi, în timp ce pentru o lună prețul este de 500 de lei. Riveranii, însă, plătesc doar 50 lei pe lună pentru un abonament.
În prezent, Primăria Capitalei administrează peste 50.000 de locuri de parcare. Cele peste 250.000 de locuri de reședință, dintre blocuri, sunt gestionate separat de primăriile celor 6 sectoare.
Asta, în condițiile în care, în Capitală sunt înmatriculate 1,7 milioane de mașini, la care se adaugă alte 300.000 care se află zilnic în tranzit.

