26 iunie este Ziua Drapelului Naţional. Istoricul steagului tricolor

26 June 2026, 06:43 (actualizat 26 June 2026, 10:10)

Drapelul tricolor a fost folosit prima dată în Ţara Românească în 1834, ca steag de luptă, când domnitorul Alexandru Ghica a prezentat sultanului spre aprobare modelul drapelelor şi pavilioanelor navale de luptă.

Cele trei culori care apar pe steag ar fi fost folosite în documentele oficiale încă din timpul lui Mihai Viteazul şi se regăsesc şi pe diverse structuri de scuturi şi steme.

Drapelul tricolor a fost folosit prima data în Ţara Românească în 1834, ca steag de luptă, când domnitorul Alexandru Ghica a prezentat sultanului spre aprobare modelul drapelelor şi pavilioanelor navale de luptă.

Peste câţiva ani, în 1848, steagul tricolor a fost adoptat de către revoluţionari ca drapel al Ţării Româneşti în următorea ordine cromatică: albastru-galben-roşu, semnificând „libertate, dreptate, frăţie”.

De fapt, legenda apariţiei tricolorului s-a născut după 1860, când s-au contopit culorile din steagurile Moldovei şi al Ţării Româneşti, după unirea Principatelor şi din dorinţa de a împăca ambele tabere.

Mai târziu, Constituţia României din 1866 prevedea, despre drapel: „colorile Principatelor-Unite urmează a fi Albastru, Galben și Roșu”.

Potrivit acesteia, culorile drapelului trebuie așezate vertical, în ordinea următoare: albastru, galben şi roşu la margine.

Ziua Drapelului Naţional – sărbătorită în Piaţa Tricolorului din Capitală

Ziua Drapelului Naţional este sărbătorită, în Bucureşti, de la ora 10:00, printr-o ceremonie care va avea loc în Piaţa Tricolorului, zona Palatului Cercului Militar Naţional, a informat, joi, Ministerul Apărării Naţionale.

În cadrul evenimentului, organizat de Ministerul Apărării Naţionale împreună cu Instituţia Prefectului Capitalei şi Primăria Municipiului Bucureşti, Drapelul Naţional va fi binecuvântat de un preot militar şi va fi ridicat pe catargul din piaţă, în acordurile Imnului Naţional.

Ceremonii similare au loc în garnizoanele din ţară.

‘Cu ocazia Zilei Drapelului Naţional, militarii răniţi din echipa Invictus România vor marca evenimentul printr-o ascensiune pe Vârful Parângul Mare. Această iniţiativă va culmina cu desfăşurarea unui drapel naţional, de aproximativ 100 m, de către militari, voluntari Invictus şi civili, simbolizând unitatea naţională’, se precizează în comunicat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite