Teheranul a acceptat revenirea inspectorilor AIEA în Iran, declară JD Vance
Iranul a acceptat să-i invite din nou pe inspectorii Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA) pe teritoriul său, a afirmat luni în Elveţia vicepreşedintele american JD Vance, la o zi după negocieri desfăşurate aici pentru a se pune capăt războiului în Orientul Mijlociu, relatează AFP.
Teheranul şi-a suspendat cooperarea cu această agenţie a ONU după bombardamentele israeliano-americane asupra instalaţiilor sale în iunie 2025. Însă, deşi AIEA nu a mai primit de atunci acces la instalaţiile lovite, ea a putut totuşi să viziteze alte situri în ultimele luni.
“Iranienii au acceptat să-i invite din nou pe inspectorii AIEA. Este vorba de o etapă majoră pentru poporul american şi un prim pas către o denuclearizare definitivă, altfel spus oprirea definitivă a programului iranian de înarmare nucleară”, a declarat Vance în faţa presei, spunând că se aşteaptă “ca aceasta să aibă loc chiar în cursul săptămânii”.
Vicepreşedintele american s-a exprimat înainte de a părăsi Elveţia, la o zi după 18 ore de negocieri-maraton desfăşurate într-un complex hotelier de lux din Alpii elveţieni cu o delegaţie iraniană şi înalţi responsabili ai ţărilor mediatoare, Pakistan şi Qatar.
Directorul general al AIEA, Rafael Grossi, a fost şi el prezent în weekend.
Preşedinţii american şi iranian, Donald Trump, respectiv Masoud Pezeshkian, au semnat săptămâna trecută, fiecare de la distanţă, un protocol de acord, în baza căruia Teheranul se angajează să-şi dilueze uraniul puternic îmbogăţit în schimbul ridicării sancţiunilor internaţionale, însă mai trebuie definite modalităţile.
Potrivit textului, în decursul unei perioade de negocieri de 60 de zile, cele două ţări vor discuta despre un mecanism care va permite tratarea acestor stocuri ‘recurgându-se la cel puţin o metodă de diluare la faţa locului sub supravegherea AIEA’.
Diluarea uraniului până la o concentraţie de sub 5%, departe de cele 90% necesare pentru a fabrica bomba nucleară, are ca scop îndepărtarea ameninţării unei îmbogăţiri în scopuri militare.
Ţările occidentale şi Israelul suspectează Teheranul că încearcă să se doteze cu arma nucleară, dar Republica islamică neagă astfel de intenţii.
Soarta celor peste 400 kg de uraniu puternic îmbogăţit, văzut ultima oară pe 10 iunie 2025 de către inspectorii AIEA, este în continuare incertă.

