Premierul britanic Keir Starmer a demisionat din funcție și de la conducerea Partidului Laburist

22 June 2026, 08:20 (actualizat 22 June 2026, 19:17)

Premierul britanic, Keir Starmer, și-a anunat demisia. Într-o declarație de presă, în Downing Street 10, Starmer a precizat că rămâne interimar până ce laburiștii își aleg un nou lider. Va fi înlocuit, cel mai probabil, de Andy Burnham , fost primar din Manchester, care vineri a câștigat un mandat de parlamentar, în Camera Comunelor.

Emoționat, Keir Starmer a anunțat că renunță la funcția de prim-ministru și la șefia Partidului Laburist: “Voi demisiona din postul de lider al partidului Laburist. Am vorbit azi-dimineaţă cu Majestatea Sa, Regele, şI l-am informat în legătură cu decizia mea. Voi rămâne în postul de prim-ministru până ce va fi aleasă noua conducere, şi voi face tot îmi stă putere pentru a asigura un transfer lin al puterii.”

Keir Starmer a preluat mandatul de prim-ministru în urmă cu doi ani, după ce a condus Partidul Laburist la o victorie categorică în alegerile parlamentare.

De atunci, popularitatea lui s-a prăbușit. Problemele economice grave și măsurile dure de austeritate, schimbările dese de direcție politică, scandalurile de corupție din executiv și numirile politice controversate au nemulțumit publicul și membrii propriului partid.

Rezultatele dezastruoase la alegerile locale din 2026 au fost picătura care a umplut paharul. Peste 100 de parlamentari și miniștri-cheie laburiști i-au retras sprijinul, în semn de protest față de politicile guvernului său, forțându-l să renunțe la funcțiile de șef al partidului și de șef al guvernului.

Preşedintele Volodimir Zelenski i-a mulţumit lui Keir Starmer pentru sprijin, iar şefa Comisiei Europene a afirmat că securitatea europeană și cea ucraineană sunt mai puternice datorită lui.

Strarmer va rămâne interimar până când laburiştii îşi aleg un nou lider.

Marele favorit pentru succesiunea la șefia Partidului Laburist și a executivului britanic este Andy Burnham. Fost primar al orașului Manchester, el a câștigat recent un mandat în Camera Comunelor. Acesta a declarat că Starmer a adus un serviciu imens Marii Britanii.

Decizia sa marchează începutul unei tranziții și este important că acest proces să fie realizat într-un mod ordonat și responsabil. Mă voi pune la dispoziție în cadrul acestui proces“, a afirmat Andy Burnham.

______________________________________________________________________

ACTUALIZARE: Premierul britanic Keir Starmer a anunțat că demisionează din funcția de prim-ministru și din cea de lider al Partidului Laburist, după ce a informat în această dimineață Casa Regală despre decizia sa.

Starmer a declarat că a discutat cu Regele pentru a-l informa oficial cu privire la retragerea sa din funcție. Totodată, el a solicitat Comitetului Executiv Național al Partidului Laburist să stabilească un calendar pentru alegerea unui nou lider. Conform planului anunțat, procesul de depunere a candidaturilor va începe pe 9 iulie, iar alegerea noului lider ar urma să fie finalizată înainte de vacanța parlamentară de vară.

Astfel, noul lider al Partidului Laburist va fi desemnat înainte ca Parlamentul să își reia activitatea în luna septembrie. Până atunci, Starmer va rămâne în funcția de prim-ministru.

În discursul său, liderul laburist a afirmat că a preluat partidul într-o situație pe care a descris-o drept „falimentară din punct de vedere politic, financiar și moral”. El a subliniat că, în repetate rânduri, i s-a spus că formațiunea este „terminată”, însă consideră că a demonstrat contrariul.

Starmer a evidențiat reformele realizate în interiorul partidului, afirmând că a eliminat „otrava antisemitismului” și a contribuit la restabilirea încrederii publice în domenii precum economia, apărarea și securitatea națională.

Referindu-se la viitorul formațiunii, acesta a declarat că întrebarea esențială pentru partid este dacă el mai este persoana potrivită pentru a conduce laburiștii la următoarele alegeri generale. „Am auzit răspunsul partidului meu la această întrebare și îl accept cu eleganță”, a spus Starmer.

În încheiere, acesta a afirmat că toate deciziile pe care le-a luat au avut ca scop „punerea pe primul loc a țării pe care o iubește”, înainte de a confirma oficial că va renunța la conducerea Partidului Laburist.


Andy Burnham, primarul din Manchester, este favorit să îl înlocuiască pe Starmer. Acesta a câștigat recent alegerile parțiale din circumscripția Makerfield și a devenit principala alternativă la Keir Starmer în interiorul partidului.

Starmer s-a confruntat cu o presiune tot mai mare după rezultatul scrutinului parțial și pe fondul nemulțumirilor din partid. Mai mulți parlamentari laburiști i-ar fi cerut un plan pentru o retragere ordonată, în timp ce susținătorii lui Burnham văd în acesta o șansă de relansare politică pentru Labour.

Andy Burnham nu ar deveni însă automat prim-ministru. Pentru a prelua funcția, el ar trebui mai întâi să câștige conducerea Partidului Laburist, printr-un proces intern sau în urma unei înțelegeri politice în interiorul formațiunii.

Marea Britanie ar ajunge la al șaptelea premier de după referendumul pentru Brexit din 2016. Criza din Labour vine într-un moment dificil pentru Regatul Unit, marcat de presiuni economice, nemulțumiri legate de costul vieții și tensiuni politice tot mai mari.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite