Nicușor Dan, întrebat dacă are convingerea că Adrian Veştea nu îşi va depune mandatul: E responsabilitatea dumnealui să vină în fața Parlamentului
Pentru premierul desemnat, încă prim-vicepreședinte în PNL, se apropie termenul limită de depunere a programului și listei de miniștri în Parlament. Mâine se împlinește o săptămână de când s-a angajat la Cotroceni să găsească o majoritate care să-l șuștină. Momentul se lasă așteptat. Președintele Nicușor Dan evită să spună dacă a vorbit cu Adrian Veștea și dacă e posibil să -și depună mandatul, ca și predecesorul său, Eugen Tomac.
Premierul desemnat Adrian Veștea a amânat de trei ori depunera listei miniștrilor și a programului său de guvernare. Aflat la Istanbul, președintele Nicușor Dan a fost întrebat dacă Adrian Veștea i-a spus motivul și dacă are convingerea că nu-și va depune mandatul până săptămâna viitoare.
”Are 10 zile, au trecut vreo șase sau șapte. E responsabilitatea dumnealui și pe cabinetul de miniștri și pe program să vină în fața Parlamentului”, a declarat Nicușor Dan, aflat la Istanbul pentru ceremonia de acordare a pavilionului navei din clasa HISAR “Contraamiral August Roman”, organizată la Şantierul Naval Istanbul.
Adrian Veștea a anunțat, sâmbătă, că a lucrat pe varianta finală a programului de guvernare pe care intenționează să-l prezinte Parlamentului.

