De la 1 iulie se măresc amenzile de circulație. Punctul de amendă va avea o valoare mai mare, după creșterea salariului minim brut pe economie

18 June 2026, 23:25

Șoferii indisciplinați vor plăti mai mult pentru fiecare sancțiune, de la 1 iulie. Asta pentru că, odată cu creșterea salariului minim brut pe economie, și punctul de amendă va avea o valoare mai mare.  Cei care nu poartă centura de siguranță, vorbesc la telefon sau depășesc viteza legală cu mai mult de 50 de km pe oră vor avea de plătit sume consistente.

Alina Salanți, corespondent TVR: Cele mai mici amenzi le vor plăti cei care nu vor respecta anumite reguli în trafic și vorbim aici de semnalizarea la schimbarea direcției de mers atunci când sunteți pe autostradă și, de asemenea, semnalizarea la intrare și la ieșire din sensul giratoriu. Pentru asta va trebui să scoateți din buzunar minim 433 de lei. Însă următoarea categorie va scoate din buzunar mai mulți bani, până la 1.100 de lei și asta dacă dumneavoastră sau cel din dreapta nu poartă centura de siguranță sau dacă polițiștii va văd că vorbiți la telefonul mobil.

De la 1 iulie, punctul de amendă va fi de 216,5 lei, cu 14 lei mai mult decât acum. Reprezintă 5% din salariul minim brut pe economie, care va crește de luna viitoare.

Depășirea vitezei legale cu până la 40 de km pe oră îi poate aduce unui șofer de la 6 la 8 puncte de amendă, adică între 1.299 și 1.732 de lei.

Dacă viteza este depăşită cu cel puţin 50 de km pe oră sau şoferul are alcoolemie de până la 0.80 g/l, amenda creşte substanţial: între 1.948,5 și 4.330 de lei.

Pentru companii, amenizile sunt şi mai mari şi pot ajunge la 21.650 de lei. Șoferii au păreri împărțite.

Chiar dacă amenzile cresc, se păstrează în continuare regula care permite plata la jumătate din valoarea amenizii dacă se achită în cel mult 15 zile calendaristice.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite