Marius Nistor, despre protestul sindicaliștilor din Educație, la TVR Info: ”Ne pierdem dascălii, iar politicienii nu fac altceva decât să se certe între ei”
Angajații din Educație au ieșit în stradă. Sindicatele cer o salarizare corectă în sistem și contestă noua lege care, spun ei, le va reduce serios veniturile. Acțiunile de protest sunt organizate în fața Guvernului și a Parlamentului. Marius Nistor, președintele Federației Sindicatelor din Educație ”Spiru Haret” a vorbit despre nemulțumirile manifestanților într-o intervenție la TVR Info.
”Noi discutăm de un Guvern interimar care, chiar dacă nu are dreptul să promoveze proiecte de lege, a ieșit în transparență cu proiectul legii unitare de salarizare. Și atunci este clar că trebuie să transmitem un mesaj celor care guvernează România, chiar dacă au statutul pe care l-am spus mai înainte. Pe de altă parte, orice proiect de lege privind salarizarea în domeniul bugetar categoric intră în Parlamentul României. De fapt, el a trebui să treacă ca inițiativă a Parlamentului României. Și atunci noi vrem să le spunem parlamentarilor, indiferent de partidul politic din care fac parte, că nu putem accepta această variantă a legii unitare de salarizare, care nu a fost negociată cu partenerii sociali, care nu elimină inechitățile din sistemul de salarizare”, a declarat Marius Nistor, la TVR Info.
Liderul sindical a continuat: ”Chiar domnul ministrul Pîslaru recunoștea că nu este o lege care să rezolve problemele. Este o lege care trebuie să se încadreze într-o sumă minimă de aproximativ 8 miliarde pe care am pus-o la dispoziție domnul Nazare și, bineînțeles, o parte din acești bani se duc către creșterile salariale a celor care au promovat măsuri de austeritate. Asta este o dovadă cel puțin de cinism. Deci, în momentul în care vrei să rezolvi inechitățile din sistemul de salarizare bugetar, atunci vii cu un proiect de lege negociat cu partenerii sociali, un proiect de lege corect, care să respecte angajamentele asumate de către un președinte al României, de către un Guvern al României, angajamente care au fost asumate și transformate ulterior în acte normative.”
Sindicatele din Educaţie solicită Guvernului retragerea imediată din dezbaterea publică a proiectului de lege privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, susţinând că varianta actuală a proiectului reprezintă “o încălcare flagrantă” a legislaţiei în vigoare.
Sindicaliștii reclamă, între altele, încălcarea “flagrantă” a OUG nr. 57/2023, considerând că draftul actual “ignoră complet actul normativ obţinut în urma protestelor masive din ultimii ani”.
Marius Nistor a subliniat că ” politicienii nu fac altceva decât să se certe între ei, fără să țină cont de contextul în care ne aflăm”.
”La noi ne referim strict la Ordonanța 57, cea care stipula foarte clar că salariul debutantului cu studii superioare de lungă durată trebuie să fie echivalentul salariului mediu brut pe economie. În momentul de față, prin acest proiect de lege unitară de salarizare, se anulează integralitate prevederile Ordonanței 57, iar salariul debutantului va fi cu 1.000 lei mai mic. Plus că nu mai discutăm despre niciun fel de stimulare pentru colegii care au vechime și grad de ierarhie. Pentru aproximativ 40% din personalul din Învățământ, veniturile îngheață, grila este puternic comprimată, astfel încât diferența între salariul de intrare în sistem și salariul de ieșire în sistem va fi foarte mică, ceea ce va duce în continuare sau va menține lipsa de atractivitate a domeniului educațional. Ne pierdem dascălii, iar politicienii nu fac altceva decât să se certe între ei cine vine la putere, cine trebuie să plece de la putere, fără să țină cont de contextul în care ne aflăm, de criza care a lovit România. O criză generată nu de cei mulți, nu de români. O criză generată de cei care au avut putere de decizie”, a declarat liderul sindical.
Liderul Federației Sindicatelor din Educație ”Spiru Haret” a afirmat că sindicaliștii din Educație vor să vadă cum politicienii ”își respectă angajamentele”: ”Nu contează că s-au schimbat niște guverne, la putere sunt aceleași partide.”
Sindicaliştii din Educaţie protestează miercuri în faţa Guvernului şi a Parlamentului, nemulţumiţi de prevederile proiectului noii legi a salarizării.

