Oana Țoiu: Am încheiat cu Bulgaria proiectul comun al centrului de securitate maritimă de la Marea Neagră

15 June 2026, 18:39

La reuniunea miniștrilor de Externe din Uniunea Europeană, desfășurată la Luxemburg, ministrul Oana Țoiu a anunțat înființarea unui centru de securitate maritimă, împreună cu partea bulgară. Acesta va funcționa la Constanța și la Varna și va avea obiectiv întărirea securității în regiune, în contextul războiului hibrid desfășurat de Rusia contra Ucrainei.

Oana Țoiu, ministrul de Externe: Suntem aici pentru a prezenta obiectivele comune cu Bulgaria, am încheiat proiectul comun al centrului de securitate maritimă de la Marea Neagră, care va fi în Constanţa şi în Varna, pentru a întări capacitatea noastră la Marea Neagră de a avea o analiză comună a ameninţărilor, să avem o situaţie îmbunătăţită a avertizării, capacitatea de a schimba analize, astfel încât să avem o rezilienţă crescută în privinţa ameninţărilor hibride, în privinţa capacităţii noastre de a apăra infrastructura maritimă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite