Doi elevi de 7 ani au ajuns la spital, după ce o bancă din vestiarul sălii de sport s-a prăbușit peste ei
Incident care putea avea urmări grave la o școală din municipiul Botoșani. Vă avertizăm, urmează informaţii care vă pot afecta emoţional! Doi elevi de 7 ani au ajuns la spital după ce o bancă din vestiarul sălii de sport s-a prăbușit peste ei. Ambii au traumatisme craniene, dar viața nu le este în pericol. Autoritățile au deschis mai multe anchete.
Incidentul a avut loc în jurul orei 10.00, la Școala Gimnazială „Sfânta Maria” din Botoșani, în timpul orei de Educație fizică, când cei doi elevi au mers în vestiar.
Au încercat să ajungă la o sticlă de apă, lăsată pe un rând de bănci stivuite, dar mobilierul s-a destabilizat și a căzut peste ei.
Dr. Carmen Ragoşcă, purtător de cuvânt SJA Botoșani: După evaluarea medicală, s-a constatat că cei doi prezentau traumatisme cranio-cerebrale minore, unul cu o plagă și celălalt cu excoriații la nivelul extremității cefalice. Au fost stabilizați și transportați la UPU Pediatrie Botoșani.
Pericolul a fost evitat în mod miraculos, dar neasigurarea mobilierului poate avea consecințe grave. Pentru a evita astfel de accidente, conducerea școlii va trebui să ia măsuri urgente, pentru ca mobilierul depozitat în sălile de sport sau în vestiare să fie asigurat corespunzător.
Bogdan Suruciuc, inspector general, ISJ Botoșani: Sperăm să evităm astfel de situații neplăcute și fac un apel către cadrele didactice să supravegheze și mediul în care își desfășoară activitatea copiii și să fie în siguranță deplină.
Delia Nenişcu, purtător de cuvânt, IPJ Botoșani: Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani efectuează cercetări într-un dosar privind infracțiunea de vătămare corporală din culpă.
Va reamintim, la numărul de urgență 119 se pot semnala cazurile de abuz, neglijare, exploatare și orice altă formă de violență asupra copilului.

