Ambulanțierii au protestat la Ministerele Sănătății și Muncii, nemulțumiți proiectul noii Legi a salarizării. Sindicaliștii reclamă reducerea unor sporuri considerate esențiale

11 June 2026, 09:45 (actualizat 11 June 2026, 14:52)

Proteste tot mai ample în Sănătate. Sindicaliștii care îi reprezintă pe ambulanțieri au protestat la Ministerele Sănătății și Muncii, nemulțumiți că noua lege a salarizării unitare le reduce substanțial mai multe sporuri. Angajații spun că vor pierde între 1.000 și 3.000 de lei din veniturile lunare. Sindicaliștii se vor întâlni în această după-amiaza cu ministrul interimar al Sănătății ca să-și exprime revendicările. Tot în această dimineață, între orele 10 și 12, medicii legiști și personalul din unitățile de medicină legală au întrerupt lucrul și au asigurat doar urgențele. Ei acuză discriminarea salarială și subfinanțarea domeniului.

Câteva sute de membri ai Federației Naționale Sindicale „Ambulanța” s-au adunat în fața Ministerului Sănătății. Îi nemulțumește reducerea unor sporuri considerate esențiale, precum sporul de tură sau de gardă, sporul pentru condiții periculoase și cele pentru weekend și zile libere.

Sindicaliștii au protestat și în fața Ministerului Muncii. Liderii au fost chemați la discuții de oficiali. Iar la ora 16.00 se întâlnesc cu ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila, care a anunțat că a propus modificări privind sporurile din domeniu.

Gheorghe Chiș, președintele Federației Naționale Sindicale „Ambulanța”: ”Salariul în sine nu scade, dar pentru că s-au redus bonusurile de sâmbătă, duminică, sărbători legale, cât și de gardă și tură, toate acestea contribuie la reducerea venitului lunar a personalului.

El a adăugat: ”Noi azi am încercat să avem o mișcare în pentru a cuprinde două ministere responsabile pe această temă. (…) Noi suntem foarte realiști și noi, cum am făcut în propunerile noastre, am fost foarte realiști pe ceea ce am avut, date și cunoștințe de la nivel de minister, că trebuie să avem în vedere foarte clar anumite corecții. Eu sper că propunerile noastre sunt pertinente, cum spuneam, la obiect și nu duce la un impact care să zicem că este alarmant din punct de vedere a bugetului alocat pe partea de ambulanță”.

Sindicaliștii au anunțat că toate ambulanțele operative din serviciile publice de ambulanță afișează azi mesaje cu inscripția ”PROTEST NAȚIONAL”. Confruntat în ultima perioadă cu un val de critici și proteste în privința noii legi a salarizării, ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a acuzat într-o postare pe Facebook o campanie coordonată de manipulare, despre care spune că este menită să inducă panică și revoltă în jurul acestui proiect.

Potrivit unui comunicat, acțiunea are loc ca răspuns la ”profundele nemulțumiri ale angajaților față de noul proiect al Legii salarizării personalului plătit din fonduri publice.”

Motivele principale ale protestului:

* Tăierea sporurilor: Proiectul actual de lege intenționează să reducă semnificativ procentele pentru sporul de tură, sporul pentru zilele de repaus săptămânal și sărbători legale, sporul de gardă, precum și cel pentru condiții deosebit de periculoase.

* Scăderea veniturilor nete: Coeficienții de salarizare propuși nu garantează menținerea veniturilor actuale pentru o mare parte a personalului, în absența adoptării majorărilor solicitate de sindicate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite