Tragedie în statul american Texas: explozie într-o clădire de două etaje, trei persoane au murit

31 May 2026, 11:58 (actualizat 31 May 2026, 18:48)

Tragedie în statul american Texas, după ce o clădire rezdenţială din Dallas a fost transformată în ruină de o explozie. Deflagraţia s-a produs chiar în momentul în care pompierii se pregăteau să evacueze locatarii din cauza unei scurgeri de gaze.

Martorii au descris că au văzut clădirea de două etaje cuprinsă de o minge uriaşă de foc, după care s-a transformat în moloz carbonizat.

Trei persoane şi-au pierdut vieţile, inclusiv un copil, iar altele au fost rănite.

O zonă extinsă în jurul locului tragediei a fost închisă de poliţie. Autorităţile au început o investigaţie.

Potrivit primelor informaţii, explozia devastatoare ar fi fost provocată de avarierea unei conducte subterane de gaze de o echipă de constructori care lucrau în proximitate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite