România își celebrează legenda. Nadia Comăneci, decorată la Cotroceni cu cea mai înaltă distincție a statului român. Nicușor Dan: ”Vă mulțumesc că spuneți lumii, mai ales copiilor, că nu e suficient să ai talent”

30 May 2026, 07:37 (actualizat 30 May 2026, 20:07)

Marea gimnastă Nadia Comăneci a fost decorată de preşedintele Nicuşor Dan cu Ordinul Naţional “Steaua României” în grad de Mare Cruce, în cadrul unei ceremonii la Palatul Cotroceni.

Distincţia i-a fost oferită la propunerea preşedintelui Agenţiei Naţionale pentru Sport, cu prilejul împlinirii a 50 de ani de la Jocurile Olimpice de la Montreal 1976, “în semn de înaltă recunoştinţă, preţuire şi mândrie pentru dăruirea şi profesionalismul de excepţie cu care a contribuit la consolidarea prestigiului olimpic al ţării noastre, redefinind pentru totdeauna limitele excelenţei umane şi înscriindu-şi numele în patrimoniul sportiv şi identitar al României”.

Înaintea decorării, au fost difuzate imagini de arhivă cu momente din competiţiile sportive la care a participat marea gimnastă, inclusiv momentul istoric de la Olimpiada de la Montreal, când a primit nota 10.00, dar tabela de marcaj a afişat “1.00” în loc de 10.00, deoarece atunci această notă era o premieră.

De asemenea, după decorare, Nadia Comăneci a semnat fotografii de arhivă expuse în holul Sălii Unirii de la Cotroceni.

Discursul președintelui Nicușor Dan

  • Mă bucur că v-am conferit azi cea mai înaltă distincție care a fost acordată de statul român unei personalități sportive: Ordinul Național Steaua României în grad de Mare Cruce pentru performanțele excepționale pe care le-ați obținut în urmă cu câțiva ani.
  • Dar ce înseamnă excepțional? Pentru că dacă ne uităm la știri, vedem că ieri s-au întâmplat 100 de lucruri excepționale. Cumva am pierdut un simț al măsurii în limbă și nu cred că e bine pentru societate. Cred că e bine să operăm cu excepțional, foarte bine, bine, destul de bine, nu suficient de bine, astfel încât să avem o raportare corectă la realitate. Și cred că societatea e făcută de foarte mulți oameni care își fac treaba bine și care trebuie să fie mândri că fac asta și trebuie să fie mândri când cineva dintre ai lui face ceva excepțional.
  • Dumneavoastră ați făcut ceva excepțional. Pentru că dacă lumea după 50 de ani își aduce aminte, multă lume din multe locuri din lumea asta, și dacă încă multe fetițe din multe locuri din lumea asta își doresc să devină Nadia Comăneci, înseamnă că ce ați făcut dumneavoastră este cu adevărat excepțional.
  • Vreau să vă mulțumesc, de asemenea, că spuneți lumii, și mai ales copiilor, că nu e suficient să ai talent și că pentru a obține ceva excepțional trebuie multă muncă, că din nou, din păcate, trăim într-o societate care diferite canale ne sugerează că trebuie să avem satisfacții foarte rapide și, dacă s-ar putea din 100 de clickuri, să ajungi campion olimpic. Nu poți. Și e foarte bine să ca dumneavoastră și alții ca dumneavoastră, mai mult decât politicieni, să spună oamenilor că dacă vrei să ajungi la rezultate deosebite care contează, pentru asta trebuie multă muncă.
  • Vreau să vă felicit pentru că, inevitabil, în sport, cei care obțin gloria obțin la vârste mici, la tinerețe. Vreau să vă felicit că nu ați fost doborâtă de gloria asta, că ați rămas o persoană vie, care promovează gimnastica, promovează sportul cu toate valorile care sunt asociate sportului: muncă, fair play, lucru în echipă și că continuați să promovați și să sprijiniți România. Și pentru asta vă mulțumesc.

Discursul Nadiei Comăneci

  • Mulțumesc domnul președinte pentru această onoare extraordinară! Mă bucur că pot să am familia și toți cei care au fost alături de mine în acești ani de muncă.
  • Este adevărat, o fetiță de 6 ani și-a găsit pasiunea într-o sală mică de gimnastică. O fetiță care era cât de cât timidă, dar foarte curajoasă și dacă cine îi spunea cineva că nu poți să faci acest lucru, eu găseam drum ca să fac aceste lucruri.
  • Nu a nu am făcut-o singură. Am avut o echipă întreagă care m-a susținut, părinții alături de mine.
  • Dorința mea este ca acest an de sărbătoare an, Anul Nadia Comăneci, să transmit copiilor curajul de a-și găsi limita în ceea ce este pasiunea lor și doresc să ajut să dau mai departe această moștenire, în așa fel încât să ajut copiii de astăzi ca să aibă posibilități să practice sportul și să înțeleagă câte lucruri frumoase am descoperit eu pentru că această ușă mi s-a deschis mie.
  • Am reușit să-l întâlnesc și pe soțul meu peste Ocean, datorită faptului că am făcut sport. Nu mi-aș putut imagina așa ceva. Deci sportul ne conectează pe toți, sportul vorbește aceeași limbă și mă bucur că suntem aici să sărbătorim acest eveniment. Vă mulțumesc din suflet.

Preşedintele Nicuşor Dan a semnat o serie de decrete de decorare cu prilejul împlinirii a 50 de ani de la Jocurile Olimpice de la Montreal 1976, aducând un omagiu personalităţilor şi instituţiilor care au contribuit la prestigiul sportului românesc, anunţă Administraţia Prezidenţială.

“Astfel, în semn de înaltă recunoştinţă, preţuire şi mândrie pentru dăruirea şi profesionalismul de excepţie cu care a contribuit la consolidarea prestigiului olimpic al ţării noastre, redefinind pentru totdeauna limitele excelenţei umane şi înscriindu-şi numele în patrimoniul sportiv şi identitar al României, Preşedintele Nicuşor Dan a conferit Ordinul Naţional “Steaua României” în grad de Mare Cruce doamnei Nadia Comăneci”, a transmis Administraţia Prezidenţială.

De asemenea, în semn de înaltă apreciere pentru excelenţa şi profesionalismul cu care a contribuit la consolidarea prestigiului olimpic al ţării noastre, pentru dăruirea dovedită în procesul de formare a tinerelor generaţii de campioni, precum şi pentru influenţa exercitată asupra evoluţiei sportului la nivel mondial, Preşedintele României a conferit Ordinul “Meritul Sportiv” Clasa I Clubului Sportiv Municipal Oneşti.

În iulie anul trecut, şeful statului a semnat decretul potrivit căruia 2026 a fost numit “Anul Nadia Comăneci”.

În acest sens, Comitetul Olimpic şi Sportiv Român a fost desemnat ca instituţie coordonatoare a întregii activităţi derulate pe perioada anului 2026, care să elaboreze un calendar cu activităţi sportive şi educative, transmis autorităţilor naţionale şi misiunilor diplomatice şi reprezentanţelor României care funcţionează pe teritoriul altor state. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite