Peste 100.000 de români le cer senatorilor și deputaților să legalizeze parteneriatul civil în România. Asociaţia MOZAIQ a depus o petiţie la Parlament

27 May 2026, 15:55 (actualizat 27 May 2026, 21:00)

Peste 100.000 de români le cer senatorilor și deputaților să legalizeze parteneriatul civil în România. O listă cu semnăturile petenţilor a fost depusă la Parlament pentru ca aleşii să iniţieze un proiect de lege. Propunerea ar trebui să aibă în vedere toate cuplurile necăsătorite, atât heterosexuale, cât și formate din persoane de același sex, potrivit solicitării oficiale.

100.000 de semnături, 93 de asociații non-guvernamentale și sute de creatori de conținut – toți susțin la unison că parteneriatul civil ar garanta drepturi esențiale, de la simpla vizita în spital și decizii medicale, până la pensie de urmaș sau drept de moștenire.

În rândul politicienilor, părerile sunt împărțite.

În Franța, parteneriatul civil sau pactul civil de solidaritate a fost propus încă din 1990 și instaurat în 1999 ca răspuns la revendicările cuplurilor de același sex pentru recunoașterea statutului. Parteneriatul se poate încheia între persoane de același sex sau de sexe diferite, care au împlinit 18 ani.

România este una dintre ultimele trei țări din Uniunea Europeană care nu oferă nicio formă de recunoaștere legală cuplurilor necăsătorite și ocupă ultimul loc în indexul ILGA-Europe privind drepturile LGBTI.

Preşedintele MOZAIQ, Vlad Viski, a declarat, la Palatul Parlamentului, că astăzi în România există peste 360.000 de cupluri necăsătorite care trăiesc în concubinaj şi a cerut Parlamentului şi preşedintelui Camerei Deputaţilor, Sorin Grindeanu, să legalizeze parteneriatul civil.

“Am venit astăzi în Parlament alături de membri din societatea civilă, creatori de conţinut, profesori universitari, pentru a depune o petiţie care a strâns peste 100.000 de semnături pentru legalizarea parteneriatelor civile în România. Astăzi, în România, există peste 360.000 de cupluri necăsătorite care trăiesc în concubinaj, majoritatea heterosexuale şi noi cerem Parlamentului României şi specific preşedintelui Camerei Deputaţilor, Sorin Grindeanu, să legalizeze parteneriatul civil în România. Astăzi, 5,8 milioane de români susţin legalizarea parteneriatelor civile în România. Mai mult, România a fost condamnată la Curtea Europeană a Drepturilor Omului din anul 2023 şi la Curtea de Justiţie a Uniunii Europene în anul 2018 şi astăzi este una dintre ultimele trei ţări din Uniunea Europeană care nu recunosc cuplurile necăsătorite. Este vorba despre egalitate, despre respect şi solicităm Parlamentului României legalizarea de urgenţă a parteneriatului civil. Suntem vocea a 100.000 de români, 100.000 de cetăţeni care îşi doresc respect şi demnitate în România”, a spus Viski.

El a adăugat că petiţia a fost depusă la Camera Deputaţilor, în atenţia lui Sorin Grindeanu, care, în luna februarie, a spus că este de acord cu implementarea hotărârilor CEDO.

Directoarea strategică a campaniei “Parteneriat Civil Acum”, Alina Greavu, a susţinut că lucrurile solicitate nu sunt privilegii, ci “nişte chestiuni de bază”.

“Atunci când solicităm parteneriat civil în faţa politicienilor, cerem de fapt nişte lucruri de bază foarte simple. Vorbim despre dreptul unor oameni care locuiesc împreună, care se iubesc, care au înfiinţat cupluri şi familii de ani de zile, care doresc să-şi lase o moştenire să beneficieze de o pensie de urmaş, să poată să aibă parte de o protecţie în cazul bunurilor comune. Lucrurile pe care noi le cerem nu sunt privilegii, sunt nişte chestiuni de bază, mai ales într-o ţară în care, după cum ştim, nu suntem scutiţi de taxe, nu suntem scutiţi de impozite, ci suntem scutiţi de drepturi. Atât timp cât noi toţi, în faţa legii, ne plătim contribuţiile, de ce nu avem şi parte de protecţie, la fel ca toţi cetăţenii? Vreau să intru puţin într-o speţă personală. Mama mea a fost căsătorită când eram eu mică, între timp, este într-o relaţie de 10 ani, într-un concubinaj cu partenerul ei. Anul trecut a trebuit să se opereze la inimă şi a trebuit să vin eu, special, de la Bucureşti la Constanţa să semnez, pentru că iubitul ei, cu care împarte o casă şi o viaţă de atâţia ani, stătea în recepţie fără să poată să o salveze pe mama. Pentru asta avem nevoie de parteneriat civil”, a afirmat Alina Greavu.

Directorul de comunicare MOZAIQ, Sergiu Marinescu, a precizat că România este printre ultimele trei ţări din Uniunea Europeană care nu au o formă de recunoaştere a cuplurilor gay.

“Aş vrea să încep cu o cifră simplă. 24 din 27. 24 de ţări care fac parte din Uniunea Europeană au deja o formă de recunoaştere a cuplurilor gay. Am rămas între ultimele trei ţări, alături de Bulgaria şi Slovacia. Mă gândesc că nu vrem să ajungem ultima ţară care recunoaşte toate cuplurile. Chiar şi Polonia, considerată mult timp cazul dificil al Europei, a început să facă demersuri către legalizarea şi recunoaşterea căsătoriilor încheiate pe teritoriul Uniunii Europene. Ce cerem astăzi nu sunt privilegii, sunt drepturi de bază. Este vorba despre demnitate. Avem peste 360.000 de cupluri în România care nu sunt recunoscute legal de către stat. Şi cu fiecare zi care trece, familiile acestea care nu sunt recunoscute sunt expuse pericolelor, şi anume nu-şi pot vizita partenerul la spital, nu pot lua decizii medicale pentru partener. Nu pot nici măcar să-şi înmormânteze partenerul în cazul în care moare”, a arătat Marinescu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite