Vinicius rupe tăcerea. Ce spune despre rivalul său, Lamine Yamal, și despre relația cu Mbappe la Real Madrid
După un sezon extrem de dificil la Real Madrid, în care s-au întâmplat absolut de toate, Vinicius a trecut în revistă, într-un interviu acordat „Caze TV”, multe dintre evenimentele petrecute. Printre altele, el a vorbit și despre viitorul său.

Sursa: Instagram/Gaze TV
„Nu mă grăbesc să-mi reînnoiesc contractul. Am contract până în 2027. Așadar, până în 2027 avem multe de discutat cu Madrid, iar Madrid are multe de discutat cu noi. Madrid este liniștit, eu sunt liniștit. Președintele are încredere în mine, iar eu am încredere în el. Și asta este tot, trebuie doar să așteptăm și să trăim fiecare zi, fiecare moment, și să ne bucurăm de cel mai bun club din lume”, a spus el, citat de ziarul portughez de sport, Record.
”Acum sunt unul dintre căpitanii echipei”
„Nu mi-am imaginat niciodată că aș putea fi în afara Real Madrid. Mă bucur foarte mult de fiecare clipă petrecută aici, pentru că este clubul visurilor mele. Am visat întotdeauna să joc aici și să pot face asta atât de mult timp. Acum sunt unul dintre căpitanii echipei. Deși sunt atât de tânăr, este ceva important care se întâmplă rar în istorie. Așa că mă bucur de fiecare clipă. Vreau să rămân aici toată viața, dar nici nu mă grăbesc să-mi reînnoiesc contractul”, a insistat el.
„Președintele și fanii mă adoră”
Referitor la criticile pe care le-a primit de-a lungul sezonului, el a spus: „Când am ajuns la Madrid, toată lumea spunea că nu o să joc, apoi că nu o să marchez niciun gol, mai târziu că nu o să câștig, iar în final am depășit mereu toate criticile. Spuneau că am fost scump pentru că am costat 45 de milioane, iar la final am fost ieftin pentru tot ce am realizat. Președintele și fanii mă adoră”.
Relația sa cu Mbappé
În ceea ce privește relația sa cu Mbappé, a indicat că „am avut întotdeauna o relație bună cu Mbappé, și în afara terenului. Îi trimiteam mereu multe mesaje să vină la Madrid. Încă nu am reușit să jucăm bine, așa cum ne dorim, și să câștigăm titluri, dar vom putea schimba această situație.Este un om bun, el mă apără mereu în interviuri sau pe teren, cum a fost împotriva lui Benfica. Și eu l-aș apăra pe el. Este un jucător legendar care va marca o epocă la Madrid”.
„Endrick mă scotea din sărite”
În interviu, el s-a referit și la Endrick și la dorința pe care o avea compatriotul său de a merge la Cupa Mondială.
„Endrick mă scotea din sărite. Îmi scria în fiecare zi spunându-mi că era nervos, i-am spus să se calmeze, că totul va ieși bine. A reușit. O Cupă Mondială la 19 ani nu este pentru oricine. A venit chiar și aici după aceea și a spus că trebuie să sărbătorim”.
Despre Lamine Yamal și Neymar
Vinicius l-a lăudat pe Lamine Yamal, rivalul său de la Barcelona:
„Lamine este unul dintre acei jucători pentru care oamenii plătesc să-i vadă jucând. Este un jucător extraordinar și este foarte greu să joci împotriva lui. Sunt sigur că și el îi admiră pe jucătorii de la Madrid”.
În cele din urmă, referindu-se la Neymar, a spus că „este idolul nostru. I-am purtat întotdeauna o afecțiune enormă, iar el m-a apărat întotdeauna foarte mult.
După fiecare convocare, Neymar îmi spunea: «La naiba, Ancelotti nu m-a luat din nou, sunt cu adevărat trist». Dar îi spuneam mereu că bătrânul are încredere în el și că, atunci când va veni momentul, îl va lua pe Ney. Ne-a susținut foarte mult când am ajuns. Ne-a ridicat mereu moralul. Va fi o onoare să pot juca din nou alături de el. Și, dacă Dumnezeu vrea, să fie ultimul dans minunat”.

