Fără pantofi cu tocuri în muzee! Nu fumați la volan! Vacanțe cu restricții în Grecia. Un oficial grec explică pentru Știrile TVR
Mulți români vor alege litoralul grecesc pentru concediul de vară. Mare atenție, însă, pentru că Grecia a impus noi reguli cotidiene pentru turiști și localnici deopotrivă. Sunt interdicții de acces în muzee – fără tocuri! – sau amenzi pentru șoferii care fumează în mașină în prezența copiilor. Un oficial grec explică pentru Știrile TVR ce trebuie să știe cei care pleacă în vacanță.
Grecia rămâne una dintre destinațiile preferate de vacanță pentru români, însă turiștii trebuie să țină cont de noile reguli introduse înaintea sezonului estival.
Printre măsuri se numără interdicția de a intra în muzee cu pantofi cu toc, restricții pentru parcarea mașinilor în apropierea plajelor și obligația ca șlapii să fie purtați doar pe plajă.
Ce reguli trebuie să respectaţi pe teritoriul Greciei
- În muzee nu se întră în pantofi cu tocuri. Tocurile deteriorează marmura seculară.
- Nu parcaţi maşina în locuri interzise, în apropierea plajelor!
- În şlapi mergeţi doar pe plajă. Acest tip de încălţăminte nu e admis pe stradă.
Nerespectarea acestor reguli poate aduce amenzi serioase.
Dan Gheorghe, jurnalist TVR: Nu fumați când sunteți la volan, și mai ales dacă în mașină se află un copil mai mic de 12 ani. Pentru că riscați nu doar o amendă, ci în special suspendarea permisului auto.
Una dintre cele care a stârnit cele mai multe reacții a fost explicată de un oficial grec, într-un răspuns oferit Știrilor TVR.
Konstantinos Gioulekos, ministru adjunct de interne, regiunea Macedonia și Tracia: Există anumite reguli, în primul rând pentru greci, dar și pentru toți prietenii care vin în Grecia. Și aceste reguli sunt făcute ca să ne ajute să ne păstrăm moștenirea culturală. Dar și ca să putem să protejăm în primul rând copiii mici, care vin în Grecia, în mașină. Și vă spunem, cu zâmbetul pe buze, că puteți veni, și, dacă respectați aceste reguli, o să vă simiţiţi foarte bine.
Ciprian Enea, consultant în turism: Aceste reguli sunt binevenite, sunt reguli de bun simț. Sunt reguli care țin de civilizație. Suntem într-un spațiu al Uniunii Europene și, în general, Uniunea Europeană se distinge printr-o anumită cultură, inclusiv cultura turistică. Dacă ne referim la turiștii români, să știți că suntem mult mai atenți cu comportamentul nostru în străinătate, decât în România.
În fiecare vară, câteva sute de mii de români își petrec vacanțele în Grecia.

