Verificări la Serviciul de Ambulanță Județean Bacău în cazul elevului decedat la școală

21 May 2026, 16:15 (actualizat 21 May 2026, 23:22)

Dramă la o școală din județul Bacău. Un elev de clasa a VIII-a a murit în timpul unei pauze, în curtea unității de învățământ. Băiatul avea 15 ani și i s-a făcut brusc rău. Toată lumea e revoltată, pentru că ambulanța a ajuns prea târziu. Prima, după o jumătate de oră și fără medic. A doua, cu medic, dar după două ore, așa că nu s-a mai putut face nimic pentru băiat. Au început anchete, iar ministrul Sănătăţii a dispus un control la Serviciul de Ambulanţă Bacău. Atenție, urmează informații care vă pot afecta emoțional!

Potrivit unei informări a Ministerului Sănătății, controlul vizează verificarea timpilor de răspuns și a fișei de urgență prespitalicească.

Localnici şi chiar primarul din Parincea acuză faptul că echipajul de ambulanţă cu medic ar fi ajuns prea târziu la faţa locului.

În schimb, reprezentanţii Serviciului de Ambulanţă Bacău susţin că primul echipaj a ajuns la 30 de minute după ce au fost sesizați, însă nu neagă faptul că un medic a ajuns două ore mai târziu. Explicaţia ar fi că în tot judeţul Bacău există doar un singur echipaj cu medic disponibil, care în acel moment se afla la alt caz. 

Un minor în vârstă de 15 ani, din localitatea Buhoci, a murit la școală, în timpul unei pauze între ore, a informat joi Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Bacău.

‘Polițiștii și echipajul de ambulanță au ajuns la fața locului și au început manevrele de resuscitare. Din păcate, minorul de 15 ani a decedat’, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Bacău, Cătălina Crețu.

Conform unor surse din cadrul anchetei, victima se afla împreună cu doi colegi într-o pauză între orele de curs iar la un moment dat i s-a făcut rău și a căzut.

Polițiștii efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite