I-au refuzat cetățenia suedeză și au dezbrăcat-o în pielea goală, după un protest faţă de avioanele poluante
După ce a fost judecată pentru participarea la o manifestație împotriva avioanelor private, cetățenei franceze Isabelle Letellier i-a fost refuzată și cetățenia suedeză.
Această dublă sancțiune evidențiază modul în care Stockholm și-a înăsprit poziția față de activiștii de mediu, arată o anchetă jurnalistică a ziarului francez Le Monde, care a stat de vorbă cu persoana în cauză
Cum a început calvarul
Pe 17 septembrie 2023, Isabelle Letellier a plecat de acasă, din vestul Stockholmului, dis-de-dimineață. Activă de puțin peste patru ani în cadrul grupului Scientist Rebellion (o ramură a mișcării ecologiste Extinction Rebellion, despre care The Guardian a relatat că a intrat sub investigație FBI), profesoara universitară – care deține un doctorat în psihologie – urma să se întâlnească cu alți militanți, la aeroportul Bromma, la trei kilometri de casa ei.
Motivul: pentru a se alătura unui protest împotriva avioanelor private, care sunt surse majore de emisii de CO₂.
Arestată pentru că ținea un banner
Fiii ei, acum în vârstă de 9 și 11 ani, aveau un meci de baschet și o petrecere de ziua de naștere în acea după-amiază. Se aștepta să fie acasă la ora prânzului. Dar nimic nu a mers conform planului, arată jurnaliștii francezi care au stat de vorbă cu profesoara.
”Cu părul cârlionțat și ochelari rotunzi, așezată în sufrageria ei cu pereții acoperiți de cărți, Isabelle Letellier, în vârstă de 43 de ani, și-a amintit momentul în care totul s-a schimbat”:
În acea zi, 17 activiști se adunaseră în parcarea din fața terminalului de avioane private.
Ea ținea un banner prin care cerea interzicerea avioanelor private când doi dintre colegii ei activiști au aruncat vopsea roșie pe un hangar și pe un avion. Poliția înarmată a sosit și i-a arestat pe toți demonstranții.
Respinsă la cetățenia suedeză
La jumătatea lunii aprilie 2026, toți cei 17 activiști au fost judecați pentru „vandalism și complicitate la vandalism” la Tribunalul din Attunda, în nordul capitalei suedeze, în cadrul unei audieri de trei zile în care și-au justificat acțiunile ca răspuns la „urgența climatică”.
Cazul franțuzoaicei a atras o atenție deosebită. Dincolo de a ilustra represiunea crescândă împotriva activiștilor de mediu din Suedia, acesta a scos la iveală o dublă sancțiune pentru cetățenii străini: în august 2024, Letellier a fost refuzată cetățenia suedeză.
„Pentru a obține cetățenia suedeză, solicitantul trebuie să fi dus și să continue să ducă o viață liniștită și respectabilă în Suedia”, au argumentat autoritățile de imigrare.
În pielea goală, fără ochelari și telefon
Profesoara universitară din Stockholm a spus că nu înțelege cum s-a ajuns la această situație. În septembrie 2023, ea nu participase la niciun act de vandalism.
În niciun moment nu și-a imaginat că va ajunge la secția de poliție, unde a fost percheziționată în pielea goală înainte de a fi plasată într-o celulă – fără ochelari și fără telefon –, interogată fără avocat și eliberată abia opt ore mai târziu.
Letellier locuiește în Suedia din 2013. Și-a cunoscut partenerul, care este suedez și tot cercetător, la o conferință în Italia.
„Atunci încă zburam fără să ne gândim de două ori.”
Cinci ani mai târziu, cuplul a decis să nu mai zboare cu avionul.
Anul în care a ieșit la rampă Greta Thunberg
Era o perioadă de conștientizare crescândă: în vara anului 2018, temperaturile din Suedia au atins maxime record, iar pădurile țării au fost devastate de incendii.
Cu o lună înainte de alegerile legislative din 9 septembrie 2018, Greta Thunberg, în vârstă de 15 ani, cu părul ei împletit caracteristic, și-a început greva școlară pentru climă.
„Văzând acea fetiță stând singură în fața Parlamentului, în fața lumii întregi, m-a marcat”, își amintește Letellier.
A citit tot ce a putut găsi despre criza climatică, până la punctul de a dezvolta „un fel de dependență”.
A fost traumatizată de amploarea amenințării pe care a descoperit-o și de propriul sentiment de neputință. A început apoi să semneze „frenetic” petiții, dar și-a dat seama „că asta nu va salva lumea”.
La început, exista dialog cu forțele de ordine
În Regatul Unit, mișcarea de nesupunere civilă Extinction Rebellion apăruse cu doar câteva luni înainte. Primele proteste au fost organizate în Suedia.
În primăvara anului 2019, Letellier s-a alăturat unui mic grup de activiști care organizau un „die-in” (un protest în care participanții se întind pe pământ) în fața Parlamentului.
O cântăreață de operă a interpretat o arie a compozitorului George Frideric Handel, preluată de protestatari.
„Din punct de vedere estetic, a fost sublim”, își amintește cercetătoarea, care la acea vreme aprecia dialogul cu forțele de ordine. Încântată de experiență, a participat din nou.
Schimbare radicală după ce conservatorii și extrema dreaptă au câștigat puterea
Dar atmosfera s-a schimbat treptat. În septembrie 2022, conservatorii liberali de dreapta și extrema dreaptă au câștigat alegerile.
Pe măsură ce emisiile de CO₂ ale țării au crescut, retorica împotriva activiștilor de mediu s-a înăsprit.
Când Letellier a părăsit secția de poliție, pe 17 septembrie 2023, a descoperit că protestul de la terminalul de avioane private din Bromma făcea prima pagină în mass-media suedeză.
Un fake news devenit ”adevăr” pentru mulți
Compania de stat Swedavia, care operează aeroporturile țării, a acuzat activiștii că au împiedicat aterizarea unei ambulanțe aeriene.
„Dacă persoana transportată (…) moare, activiștii ar trebui urmăriți penal pentru omor”, a scris un deputat conservator pe X. Informația, amplificată de poliție, s-a dovedit ulterior a fi falsă. Dar „mulți oameni încă mai cred asta astăzi”.
Un reprezentant al ONU a venit special la Stockholm
În martie 2025, raportorul special al Națiunilor Unite pentru apărătorii mediului, Michel Forst, s-a deplasat la Stockholm pentru a solicita „încetarea imediată a procedurilor” împotriva profesoarei din Franța stabilite în Suedia..
Într-o scrisoare adresată instanței din Attunda, datată 23 martie 2026, el a avertizat asupra „efectului de intimidare” al procesului, care „poate avea un impact devastator asupra exercitării de către cetățenii din Suedia a drepturilor lor fundamentale legate de protestul pașnic”.
Fără rezultat.
Isabelle Letellier își continuă activismul, dar „cu un nod în stomac”, a mărturisit ea jurnaliștilor Le Monde, plecând imediat ce apar forțele de ordine.
Spune că nu vrea să riște să i se pună din nou la îndoială comportamentul, mai ales că o nouă lege extrem de controversată va permite, începând din această vară, autorităților să suspende permisele de ședere pe teritoriul Suediei ale celor acuzați că nu au un „stil de viață onest și conștiincios”.

