EXCLUSIV. Alexandra Căpitănescu și trupa, între concerte și examene. ”E un mare compliment că am fost asociată cu Lady Gaga”

18 May 2026, 18:48 (actualizat 19 May 2026, 10:15)

După succesul de la Eurovision, Alexandra Căpitanescu se pregăteste de concerte şi lansarea unei piese noi. Deja concertul programat pe 5 iunie, în Ploiești, este sold out. Dar urmează și altele, după cum ne-a marturistit artista într-un interviu, în exclusivitate.

La o zi după ce s-au intors în ţară, Alexandra Căpitănescu şi colegii ei de trupă au revenit la TVR, acolo unde a început povestea lor la Eurovision, odată cu câştigarea Selecţiei Naţionale.

Alexandra Căpitănescu, reprezentanta României la Eurovision: Cred că este o mare victorie natională. Nu doar locul nostru, locul 3. E o victorie care a demostrat că România poate fi unită. Cred că asta este cea mai mare victorie de până acum de anul ăsta. Le mulţumim tuturor pentru toată susținerea: sportivi, artişti, tuturor oamenilor. Vă mulțumim tare, tare mult, ați arătat că noi, ca țară, pute fi sus. Nu contează nimic altceva, decât susținerea. În lume avem nevoie de mai multă emaptie și România a dat dovadă. Sunt foarte mândră că sunt româncă.

Locul 3 la Viena a venit cu sacrificii. Programul trupei a fost intens, cu puţine ore de odinhă. Iar Alexandra a urcat pe scenă răcită. Unul dintre cele mai puternice momente a fost votul publicului, care a propulsat, pentru câteva minute, România pe primul loc al clasamentului.

Experiența la Eurovision aduce schimbări în viața Alexandrei și membrilor trupei: Deja ne ajută foarte mult, dar ne-a ajutat să ne dăm seama că puterea este în mâinile noastre şi că artiștii au nevoie de echipe în spate. Urmează piese, urmează concerte, urmează lansări noi. Ceea ce fac artiştii în general. Asta e viaţa noastră de acum.

Colegii de trupă ai Alexandrei au şi mai multă treabă, în această perioadă: doi dintre ei se pregătesc pentru examenul de Bacalaureat, în timp ce unul a lipsit de la interviu pentru a susține un examen la facultate.

Thomas Cârcotă, reprezentantul României la Eurovision, trebuie să susțină Bac-ul: N-aș spune pregătit. O să fie totul bine. (La ce materie ai emoții?) La romană. Ani de liceu cu emoții la română.

Bogdan Stoican, reprezentantul României la Eurovision: Nu sunt pregătit, nu am emoții, vedem ce se întâmplă, totul este minunat!

Alexandra Căpitănescu şi piesa „Choke Me” au dus ţara noastră pe locul trei, rezultat obţinut până acum doar de Luminiţa Anghel şi Sistem, în 2005, şi de Paula Seling şi Ovi, în 2010.

Interviul integral cu Alexandra Căpitănescu şi colegii ei de trupă va fi difuzat marți, la TVR INFO, în „Telejurnal matinal”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite