EXCLUSIV Diana Buzoianu, USR: Cred că există și varianta unui guvern minoritar și varianta alegerilor anticipate
Luni, sunt la Cotroceni primele discuții formale ale partidelor cu președintele României, în încercarea lor de a forma un guvern. Fiecare formațiune politică se va prezenta cu cerințele din mandatul ce-l are, Nicușor Dan având rolul de a închega o posibilă alianță de guvernare. Invitată în studioul TVR Info, joi seară, ministra Mediului Diana Buzoianu ne-a explicat care este poziția de moment a USR-ului, în special față de cei care au dat jos guvernul Bolojan.
Diana Buzoianu, ministrul Mediului: Pentru USR discuția este una foarte clară și anume linia roșie peste care am zis că nu trecem. Reîntoarcerea la masă într-un guvern cu PSD, după ce PSD a șantajat practic România întreagă, a format o majoritate cu AUR și a dat guvernul jos. Asta nu rămâne în continuare valabilă acum pentru noi sau cel puțin eu așa văd lucrurile. PSD a format o majoritate cu AUR, a dat jos guvernul și acuma fuge de responsabilitate a guvernării. Da, cum arată? Încercați să explicați asta oricărui extraterestru care ar veni mâine pe planeta Pământ. Încercați să explicați asta și să aibă sens pentru oricine. Deci un parlament care a reușit să creeze o majoritate și să dea guvernul jos, dar care fuge de guvernare acuma nu mai vrea să guverneze pe majoritate pe care a creat-o.
Ce spunem nu este în felul următor dacă PSD nu vrea să-și facă majoritate cu cei cu care au dărâmat guvernul, atunci măcar PSD trebuie să facă un pas în spate și să accepte că el nu mai vrea să facă parte din majoritate.
PSD a dărâmat cu altcineva guvernul și acuma vrea să se întoarcă la guvernare cu aceiași oameni pe care i-a dat la o parte. Explicați asta oricui, că nu este de explicat nimănui. Nu se poate așa ceva! Nu mai există nicăieri pe planeta Pământ. Suntem într-o situație în care PSD a creat un haos total și acuma vrea să vină să se prefacă că de fapt noi suntem împreună și ștergem praful.
Redactor: Înseamnă că se caută un numitor comun. Fiecare lasă câte un pic astfel încât să se găsească o soluție de compromis. Nu e pentru nimeni ideală. Altfel, ce sens au consultările de la Cotroceni? Dacă fiecare se prepoziționează ireconciliabil la masă…
Diana Buzoianu, ministrul Mediului: Eu cred că există și varianta unui guvern minoritar, cred că există și varianta alegerilor anticipate. Dar ideea că partidul care a dat jos un guvern se reîntoarce cu partidele respective la guvernare, asta nu cred că existe pe masă. Sau cel puțin într-un univers normal, nu ar trebui să existe așa ceva.
Redactor: Când mergeți în fața domnului președinte, luni îi propuneți ce…? din partea USR… soluția pentru ieșirea din criză.
Diana Buzoianu, ministrul Mediului: Noi putem să spunem care este poziția noastră față de majorități, și anume noi nu vom putea să facem parte dintr-un guvern care are, va avea miniștri PSD. Mai departe este până la urmă și responsabilitate a celor care au creat această criză să vină primii cu o propunere, pentru că nu poți, repet, să creezi o majoritate și după aia să vii să spui că nu ai nicio soluție pe care o propui.

