O franțuzoaică şi un american care au revenit în țările lor, testați pozitiv cu hantavirus. Un caz confirmat în Spania
Un nou caz de hantavirus a fost confirmat în Spania luni seară. O franțuzoaică şi un cetățean american care au revenit în țările lor au fost și ei testați pozitiv cu hantavirus. Starea de sănătate a femeii, care se află în izolare la Paris, se deteriorează. Un al doilea cetățean american a prezentat, de asemenea, simptome ușoare. Organizaţia Mondială a Sănătăţii a confirmat, în total, șapte cazuri de infectare.
O franţuzoaică evacuată de pe vasul de croazieră ancorat în largul insulelor Canare a fost testată pozitiv pentru hantavirus. Prezentase simptome încă din timpul zborului, iar starea ei de sănătate s-a înrăutățit în spital peste noapte. Ea a făcut parte din grupul celor cinci francezi repatriaţi şi plasaţi în izolare la Paris.
Stephanie Rist: ministrul francez al Sănătății: Acest pacient are hantavirus și se află într-un spital specializat în boli infecțioase, care a implementat măsuri stricte de protecție în camere pentru a preveni răspândirea virusului.
Premierul și miniștrii responsabili s-au reunit de urgență de câteva ori pentru a stabili măsuri care să prevină propagarea. Franța are suficiente stocuri de măști, teste și medicamente dacă numărul de cazuri va crește.
Potrivit autorităților, există 22 de cazuri de contact identificate în Franţa, atent supravegheate, plasate în carantină.
Între timp, 17 americani au călătorit pe calea aerului către Statele Unite. Unul dintre aceştia a prezentat simptome uşoare, iar altul a fost testat uşor pozitiv cu o tulpină a virusului. Toţi pasagerii sunt internaţi la un centru specializat din statul Nebraska.
În Spania, 14 persoane au fost duse cu avionul la Madrid si sunt plasate in carantina obligatorie într-un spital militar. A fost confirmat un caz de infectare. Alte două zboruri de evacuare sunt programate pentru aceasta după-amiază.
Evacuarea pasagerilor de pe nava s-a încheiat
Între timp, în Tenerife, operatiunile de evacuare de pe nava Hondius s-au incheiat. 34 de membri ai echipajului vor rămâne pe navă și vor continua călătoria spre Olanda.
Căpitanul vasului afectat de imbolnavirile cu hantavirus a lăudat echipajul şi a lăudat pasagerii pentru perseverența lor.
Jan Dobrogowski, căpitanul navei Hondius: Ceea ce m-a emoționat cel mai mult a fost răbdarea voastră, disciplina voastră și, de asemenea, bunătatea voastră, bunătatea pe care aţi arătat-o unii faţă de alţii.
Organizația Mondială a Sănătății a recomandat monitorizarea atentă a foștilor pasageri, iar multe țări i-au plasat în carantină. Trei persoane au murit de când a început criza sanitară pe vasul de croazieră care a plecat pe 1 aprilie din Ushuaia, Argentina.

