Garden party la Palatul Elisabeta, la 160 de ani de la fondarea Casei Regale și a României Moderne
Tradiție, istorie și unitate la Palatul Elisabeta. Majestatea Sa Margareta a găzduit, duminică, de 10 Mai, un Garden Party ce marchează 160 de ani de la fondarea Casei Regale și a României Moderne, în prezența a peste 4.000 de oaspeți de pe ambele maluri ale Prutului. Camelia Csiki a participat la eveniment.
După Imnul Regal au urmat momente susținute de Orchestra Ministerului Apărării, Brigada 30 Gardă și Cavaleria Jandarmeriei. Familia Regală a salutat mulțimea, iar Majestatea Sa Margareta a transmis un mesaj.
Evenimentul din acest an poartă o încărcătură simbolică unică: este dedicat deopotrivă României și Republicii Moldova, celebrând 160 de ani de când destinul țării s-a legat definitiv de Coroană.
Alături de Custodele Coroanei s-au aflat Principele Radu și Principesele Elena, Sofia și Maria, precum și invitatul special, Principele Moștenitor Leka al Albaniei. Au participat oficiali de rang înalt din Parlamentele, Guvernele și Curțile Constituționale ale Romaniei si Republicii Moldova, alături de academicieni, ambasadori si lideri spirituali ai tuturor cultelor.
Ziua de 10 mai are o triplă semnificație istorică. În 1866, Prințul Carol de Hohenzollern-Sigmaringen a intrat în București și a depus jurământul ca domnitor, punând bazele dinastiei regale și schimbând definitiv destinul până atunci incert al românilor. In 1877, România si-a proclamat Independența de Stat. Iar în 1881, țara noastră a devenit oficial Regat, consolidându-se ca stat suveran și modern în Europa.
ACTUALIZARE Camelia Csiki a participat la petrecerea din grădina Palatului Elisabeta, de 10 Mai, iar acum este la Ateneul Român, unde are loc un concert extraordinar susţinut de Camerata Regală.
ACTUALIZARE Este o atmosferă regală, la Palatul Elisabeta. Sunt peste 4.000 de oameni aici, din Republica Moldova, din România, dar și din alte țări. Sunt ambasadori, membri ai Corpului Diplomatic, politicieni, oameni simpli, personalități din toate domeniile. Doamnele au venit cu ținute spectaculoase și își etalează pălăriile, pentru că petrecerea are un dress code impus, exact ca la Buckingham. Muzica reprezentativă armatei a întreținut atmosfera, Familia Regală a coborât în mijlocul oamenilor, este în formulă completă: Majestatea Sa Margareta, Principele consort Radu, principesele Elena, Sofia și Maria. S-au întreținut cu invitații, care au venit aici și care au putut degusta din bunătățile aduse de furnizorii regali.
Petrecerea continuă, însă seara se va încheia la Ateneul Român, unde va avea loc un spectacol al Cameratei Regale, la care participă, de asemenea, Familia Regală a României.
Nu e doar o sărbătoare a Familiei Regale, ci a tuturor românilor, pentru că, de-a lungul celor 160 de ani, regii României au adus țării noastre independența, unirea tuturor românilor.
ACTUALIZARE S-au deschis porțile Palatului Elisabeta. Sunt așteptați peste 4.000 de invitați. Avem anul acesta un invitat special, Prințul Leka al Albaniei.
Familia Regală este în sufragieria Palatului și în curtea de lângă sufragierie, întreținându-se cu ambasadorii străini. Personalități din România și Republica Moldova deja au sosit și urmează să sosească până la ora 17, când se va da startul petrecerii copiate de la Buckingham, unde există un dress code impus. Doamnele poartă pălării, iar domnii costume de culoare închisă.
Anul acesta se sărbătoresc 160 de ani de la fondarea Castei Regale, dar nu este doar o sărbătoare a Castei Regale, ci o sărbătoare a românilor, pentru că, în acești 160 de ani, regii României au îndeplinit visul de unire al românilor, au adus independența și au modernizat România, de la căile ferate până la instituțiile statului și instituțiile culturale, Academia Română, totul este legat de dinastia română și de regii României.
La ora 17.00, Majestatea Sa Margareta va adresa un cuvânt de bun venit, va da startul petrecerii, care va fi întreținută de orchestra armatei, iar furnizorii regal au etalat în corturile lor bunătățile cu care se vor delecta invitații.

