Comisia Europeană pregătește o strategie de eradicare a sărăciei. Unul din patru români e în risc de sărăcie sau de excludere socială

9 May 2026, 18:37 (actualizat 10 May 2026, 11:11)

Suntem printre cei mai săraci europeni și este nevoie de măsuri rapide pentru a crește nivelul de trai. Date recente arata că peste 27% dintre români se află în risc de sărăcie sau de excludere socială. Mulţi dintre aceştia abia dacă au ce să pună pe masă o dată pe zi. Inițiativele umanitare NU sunt suficiente. Comisia Europeană pregătește o strategie de eradicare a sărăciei în Uniune, dar statele membre vor fi responsabile de implementarea ei.

Gabriela Cobzaru are 44 de ani și 8 copii. A lucrat într-o patiserie, însă de când a născut una dintre fete, cu handicap sever, a devenit asistent personal. Soțul lucrează cu ziua, iar veniturile familiei ajung la puțin peste 3.800 de lei. Insuficient pentru a hrăni 10 guri.

Fundațiile umanitare din Galați, printre care și Banca de Alimente, încearcă să ajute astfel de familii. Sunt cazuri sociale grave, oameni tot mai bătrâni și săraci, care aici găsesc o masă caldă. Dar nu e nici pe departe suficient.

Comisia Europeană pregătește o directivă menită să reducă sărăcia și care urmează să fie implementată de statele membre.

Aflată pe locul trei în UE la rata sărăcie și excluziune, România a răspuns printre primele la apelul Comisiei.

Programul european antisărăcie prevede educație timpurie gratuită, mese la școală, dar și facilitați pentru persoanele care nu caută activ locuri de muncă, pentru că salariile nu sunt atractive.

Uniunea Europeană își propune să elimine sărăcia până în 2050. Peste 90 de milioane de europeni, adică 20% din populație, se află în risc de sărăcie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite