Iranul susţine că a lovit o navă militară americană, în timp ce SUA neagă afirmația Teheranului. Franța cere redeschiderea Strâmtorii Ormuz

4 May 2026, 14:27 (actualizat 4 May 2026, 20:11)

Situația din Strâmtoarea Ormuz rămâne tensionată, deși preşedintele Trump a anunțat că va debloca acest punct strategic pentru comerțul internațional. Potrivit lui Trump, navele militare ale SUA vor escorta vasele blocate. Însă Iranul a anunțat că a lovit o navă militară americană din regiune, informație neconfirmată de Washington. Teheranul susține și că a primit din partea SUA o contra-propunere pentru a încheia războiul.

La întoarcerea la Casa Albă, după weekendul petrecut în Florida, Donald Trump a fost întrebat cum decurge situația din Iran.

”Merge foarte bine!”, a spus Trump.

Iar într-o postare pe rețeaua Truth Social, Trump a promis că de luni dimineață Statele Unite vor începe operațiunea de eliberare a vaselor rămase blocate în Strâmtoarea Ormuz. Teheranul a spus că o astfel de acțiune poate avea loc doar cu acceptul Iranului.

Esmail Baghaei, purtător de cuvânt al MAE iranian: Navele, proprietarii lor și companiile de navigație știu foarte bine că pentru a-și asigura securitatea și siguranța, trebuie să se coordoneze cu organismele relevante ale Republicii Islamice Iran.

Iranul a anunțat că va împiedica intrarea navelor militare americane în Strâmtoarea Ormuz și că ar fi lovit deja o navă SUA, informație care nu a fost confirmată de către Comandamentul militar american.

Pe fondul tensiunilor deja existente între Europa și Statele Unite, președintele Macron exclude participarea militară a Franței la operațiunile din Golful Persic.

Macron cere ca strâmtoarea să fie redeschisă de iranieni și americani împreună și consideră neclar planul înaintat de Trump.

Emmanuel Macron, președintele Franței: Dacă Statele Unite doresc, sunt gata să redeschidă Strâmtoarea Ormuz, este minunat. Asta am cerut de la început. Totuși, noi nu vom participa la nicio operațiune de forță în acest cadru care, în opinia mea, nu pare clar.

Pe de altă parte, potrivit Ministerului pakistanez de Externe, o navă iraniană sechestrată de către marina SUA va fi eliberată, iar echipajul repatriat.

Pakistanul, care este mediator principal în conflict, subliniază că măsura este una care întărește încrederea din partea americană.

———-

Două rachete au lovit luni o fregată a Marinei SUA în Strâmtoarea Ormuz, după ce aceasta a ignorat un avertisment al Marinei iraniene, a relatat agenţia de ştiri semi-oficială Fars, preluată de agenţiile internaţionale de presă Reuters, AFP şi Xinhua.

Potrivit agenţiei iraniene, fregata naviga în apropierea portului Jask, într-o acţiune descrisă de Iran ca fiind o încălcare a normelor de securitate maritimă. În urma loviturilor, nava nu a mai putut să-şi continue cursul şi a fost nevoită să se retragă din zonă.

Un înalt oficial american a negat că o navă americană ar fi fost lovită de rachete iraniene, a declarat luni jurnalistul Barak Ravid de la Axios, relatează Reuters.

De asemenea, Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) neagă că una dintre navele sale de război ar fi fost lovită de două rachete iraniene.

Într-o postare pe X, CENTCOM afirmă că „nicio navă a Marinei SUA nu a fost lovită”. De asemenea, se precizează: „Forțele americane susțin Proiectul Libertatea și aplică blocada navală asupra porturilor iraniene.”

Chiar înainte de anunțarea misiunii americane de ghidare, un vas comercial a fost lovit de un proiectil în Strâmtoarea Ormuz. Toți membrii echipajului sunt în siguranță, potrivit agențiilor internaționale de monitorizare navală.

”Acestea sunt nave din zone ale lumii care nu sunt implicate în niciun fel în ceea ce se întâmplă în prezent în Orientul Mijlociu. Le-am spus reprezentanților mei să-i informeze că vom depune toate eforturile pentru a scoate navele și echipajele lor în siguranță din Strâmtoare”, a spus Donald Trump pe rețeaua sa socială.

Iranul avertizase luni forţele americane să nu intre pe această cale navigabilă strategică, după ce preşedintele Donald Trump a declarat că Statele Unite vor ghida navele blocate în Golf din cauza războiului SUA-Israel împotriva Iranului.

“Am spus acestor ţări că le vom ghida navele în siguranţă în afara acestor căi navigabile restricţionate, astfel încât să îşi poată continua liber şi eficient activitatea”, a declarat Trump într-o postare pe platforma sa Truth Social, duminică, fără a oferi detalii despre acest plan.

A început „Proiectul Libertatea”: SUA vor ghida navele prin Strâmtoarea Ormuz

Forțele Statelor Unite au început, din această dimineață, ghidarea navelor prin Strâmtoarea Ormuz. Anunțul a fost făcut de Donald Trump, care a precizat că operațiunea are ca scop deblocarea traficului maritim și redeschiderea uneia dintre cele mai importante rute energetice ale lumii

Ca răspuns, comandamentul unificat al Iranului le-a transmis navelor comerciale şi petrolierelor să se abţină de la orice mişcare care nu este coordonată cu armata iraniană.

Iranul a blocat aproape toate transporturile maritime către şi dinspre Golf, cu excepţia propriilor nave, de la începutul războiului, oprind aproximativ o cincime din livrările mondiale de petrol şi gaze şi determinând creşterea preţurilor petrolului cu 50% sau mai mult.

Comandamentul Central al SUA, care la rândul său blochează porturile iraniene pentru a exercita presiuni asupra Teheranului, a declarat că va sprijini operaţiunea de deblocare cu 15.000 de militari şi peste 100 de aeronave terestre şi maritime, precum şi nave de război şi drone.

“Sprijinul nostru pentru această misiune defensivă este esenţial pentru securitatea regională şi economia globală, în timp ce menţinem şi blocada navală”, a declarat amiralul Brad Cooper, comandantul CENTCOM, într-un comunicat citat de Reuters.

Distrugătoare cu rachete ghidate, peste 100 de aeronave și 15.000 de militari sunt forțele mobilizate de Comandamentul central american pentru această operațiune, denumită „Proiectul Libertatea”. O ghidare, nu o escortă, a ținut să precizeze un oficial american.

Teheranul consideră însă că acest plan este o încălcare a armistițiului și promite că va riposta dur.

Donald Trump consideră că negocierile mediate de Psakistan cu Iranul sunt pe calea cea bună, numai că Teheran anunță că a primit răspunsul americanilor la propunerile făcute la sfârșitul săptămânii și precizează că cererile Washingtonului sunt în continuare excesive.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite