Iniţiativă europeană | Hărţuirea cibernetică, pedepsită mai aspru

2 May 2026, 10:27 (actualizat 2 May 2026, 10:28)

Parlamentul European cere măsuri mai dure împotriva hărţuirii cibernetice. Euro-deputații solicită sancțiuni eficiente şi intervenții clare pentru combaterea infracțiunilor din mediul online. În plus, e nevoie şi de o simplificare a modului în care victimele pot raporta astfel de incidente.

Cazurile de hărțuire online și abuzuri bazate pe imagini sau videoclipuri sunt tot mai multe, susţin deputaţii europeni. Ei cer Comisiei să analizeze dacă este nevoie de o definiție clară pentru hartuirea cibernetica și dacă aceasta ar trebui tratată ca o infracţiune care depăşeşte graniţele. Propun și includerea infracțiunilor motivate de ură pe lista celor sancționate în Uniunea Europeana, pentru a acoperi cazurile cele mai grave.

Parlamentarii critică şi lipsa unor reguli clare pentru depistarea materialelor online cu abuzuri asupra copiilor. Ei propun  o intervenţie rapidă, iar Comisia Europeană să oblige platformele digitale să introducă sisteme eficiente de raportare.

În România, hărţuirea online continuă să afecteze un număr mare de copii, în ciuda unor măsuri pe care ţara noastră le-a luat pentru combaterea acestui fenomen. Peste 43 de mii de cazuri de abuz şi exploatare online a minorilor au fost raportate doar în primele 10 luni ale anului trecut.

Astfel de situaţii pot fi denunţate la Telefonul Copilului 116 111. Pentru cazurile de urgență imediată, se recomanda apelarea numărului 112. În România există și numărul 119 pentru cazurile de abuz asupra copiilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite