Protest la Roma. Marș în memoria românului Octav Stroici, strivit de Turnul Conti, în timp ce lucra la restaurarea acestuia
Muncă fără victime! Sub acest slogan se adună locuitorii din Roma, la apelul unor organizații sindicale. Este un marș în memoria românului Octav Stroici, care a murit anul trecut, strivit sub turnul medieval la a cărui restaurare lucra.
Detalii despre această acțiune are corespondenta TVR în Italia, Anca Mihai:
Nu este o coincidență evenimentul de astăzi. Principalele sindicate ale muncitorilor din Italia au decis să marcheze Ziua mondială pentru siguranța la locul de muncă prin acest protest dedicat în special victimelor, dar și prevenției.
Octav Stroici, românul care și-a pierdut viața în timpul restaurării Turnului Conti, este doar unul dintre cei 1.500 de muncitori care nu s-au mai întors acasă după o zi de muncă.
Zeci de persoane și-au anunțat prezența astăzi la Torre dei Conti, unde are loc protestul.
În urmă cu 6 luni, în plin centrul Romei, Torre dei Conti a devenit un scenariu de groază pentru nouă muncitori care ar fi trebuit să-l transforme într-o atracție turistică.
Octav Stroici, la vârsta de 66 de ani, a fost surprins de cea de-a doua prăbușire a cetății medievale. A fost salvat după 11 ore de săpături, dar a decedat la spital.

