România deține sistemul american antidronă MEROPS, dar încă nu l-a operaționalizat
Armata are la dispoziție un sistem antidronă, bazat pe inteligenţa artificială, furnizat de SUA, pe care nu îl folosește. Șeful Statului Major a dat asigurări în ianuarie că sistemul Merops va putea doborî drone rusești “curând”. Nu suntem nici azi în această situație. Ministrul Apărării a dat noi asigurări că sistemul Merops ar putea fi operațional în câteva zile.
Șeful Statului Major a discutat despre sistemul Merops și cu comandantul Forțelor Aliate din Europa, generalul Alexus G. Grynkewich, în contextul vizitei acestuia în România, în luna ianuarie. Generalul Gheorghiță Vlad a spus atunci că sistemul, care ar trebui să apere spațiul aerian românesc, și implicit NATO, de eventualele drone intruse, va fi pus în funcțiune „foarte curând”.
Echipamentul de drone interceptoare a fost trimis încă de anul trecut în România și Polonia – două dintre țările de pe Flancul Estic care au cele mai mari granițe cu Ucraina.
Polonia îl folosește, România, nu. Ministrul Apărării, Radu Miruța, a explicat de ce sistemul Merops nu este operațional.
Sistemul Merops este capabil să detecteze și să neutralizeze dronele inclusiv în condiții de bruiaj și este evaluat de aliați pentru integrarea în rețeaua de apărare antiaeriană a NATO.
Imaginile sunt de la o demonstrație a sistemului Merops în Polonia, în noiembrie 2025, la care au participat militari americani, români și polonezi. Echipamentul a fost testat în luptă și folosit pe scară largă în Ucraina.

