Kelemen Hunor a fost primit de viitorul premier ungar, Peter Magyar, la Budapesta

21 April 2026, 16:16 (actualizat 21 April 2026, 22:38)

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a fost primit, marți, de viitorul premier al Ungariei, Peter Magyar, în biroul său de la Budapesta. Tema discuțiilor a fost sprijinul pentru maghiarii din România. Cei doi oficiali au tansmis apoi mesaje pe paginile lor de Facebook.

Președintele partidului Tisza a primit garanții de la Kelemen Hunor că UDMR nu se va mai amesteca în luptele politice ale partidelor maghiare. Asigurările vin în contextul în care UDMR a susținut partidul lui Viktor Orban la alegerile recente.

Cei doi au convenit că neregulile privind votul prin corespondență la alegerile parlamentare din 2026 ar trebui investigate și că „regulile de vot ar trebui revizuite pentru viitor pentru a preveni posibile fraude electorale”.

Kelemen Hunor a mers la Budapesta la invitația viitorului premier ungar, Peter Magyar și i-a prezentat acestuia “provocările cu care se confruntă comunitatea maghiară din Transilvania, activitatea UDMR și situația actuală a politicii interne din România”.

Am fost de acord că un obiectiv important al politicii naționale este ca maghiarii din Transilvania și Partium să poată prospera în locurile natale, să își poată exercita drepturile individuale și colective, iar instituțiile lor să funcționeze eficient și performant. De asemenea, am convenit că dezvoltarea unei cooperări previzibile și durabile este un obiectiv și o responsabilitate comună”, a scris Kelemen Hunor pe pagina sa de Facebook.

Cei doi au discutat “și despre consolidarea relațiilor româno-ungare, la care UDMR dorește să contribuie și pe viitor cu toată expertiza sa”.

Kelemen Hunor a precizat că Peter Magyar a cerut ca “UDMR să se abțină de la implicarea în disputele politice interne din Ungaria”.

Peter Magyar: UDMR se va abține pe viitor de la implicarea în conflictele politice interne din Ungaria

La rândul său, Peter Magyar a subliniat, într-o postare pe pagina sa de Facebook: “Am convenit cu domnul președinte (n.r. Kelemen Hunor, președinte UDMR) să lăsăm trecutul în urmă, iar Guvernul TISZA și UDMR să lucreze împreună pentru păstrarea și dezvoltarea comunității maghiare din Transilvania“.

În urma discuțiilor despre recentele alegeri din Ungaria, Peter Magyar a precizat: “Am primit garanții din partea domnului președinte că UDMR se va abține pe viitor de la implicarea în conflictele politice interne din Ungaria. De asemenea, am fost de acord că trebuie investigate neregulile constatate la votul prin corespondență în cadrul alegerilor parlamentare din 2026 și că regulile de vot trebuie revizuite pentru a preveni eventuale fraude electorale“.

Drepturile dobândite ale maghiarilor din Transilvania vor fi păstrate în continuare și că aceștia pot conta pe sprijinul statului ungar“, a mai transmis Peter Magyar în mesajul său.

Mesajul lui Kelemen Hunor

“Astăzi, la invitația lui Magyar Péter, m-am întâlnit la Budapesta cu viitorul prim-ministru al Ungariei.

Așa cum a făcut în ultimele decenii, Uniunea Democrată Maghiară din România își propune și acum să găsească un limbaj comun cu premierul și guvernul ungar.

I-am prezentat în detaliu lui Magyar Péter provocările cu care se confruntă comunitatea maghiară din Transilvania, activitatea UDMR și situația actuală a politicii interne din România.

Am fost de acord că un obiectiv important al politicii naționale este ca maghiarii din Transilvania și Partium să poată prospera în locurile natale, să își poată exercita drepturile individuale și colective, iar instituțiile lor să funcționeze eficient și performant. De asemenea, am convenit că dezvoltarea unei cooperări previzibile și durabile este un obiectiv și o responsabilitate comună.

Am stabilit că, după învestirea noului guvern ungar, liderii noștri de grup parlamentar și experții în politici publice vor continua discuțiile, iar noi vom consulta reciproc în toate chestiunile care privesc comunitățile noastre.

Magyar Péter a solicitat ca UDMR să se abțină de la implicarea în disputele politice interne din Ungaria.

Am fost de acord și asupra faptului că este în interes comun clarificarea acuzațiilor legate de votul prin corespondență și că, în politica de finanțare, trebuie respectate principiile transparenței, eficienței și responsabilității.

În ceea ce privește situația abatelui premonstratens din Oradea, domnul președinte a cerut identificarea unei soluții acceptabile. L-am asigurat că UDMR va continua să lupte pentru retrocedarea proprietăților bisericești confiscate și că, în cazul imobilului premonstratens din Oradea, va căuta în continuare soluții juridice și administrative.

Am discutat și despre consolidarea relațiilor româno-ungare, la care UDMR dorește să contribuie și pe viitor cu toată expertiza sa.

De asemenea, l-am felicitat personal pentru victoria din 12 aprilie și i-am urat succes în activitate lui și viitorului său guvern”.

Mesajul lui Peter Magyar

“Am purtat o discuție personală în biroul meu cu Kelemen Hunor, președintele Uniunea Democrată Maghiară din România, fost viceprim-ministru al României.

Am convenit cu domnul președinte să lăsăm trecutul în urmă, iar Guvernul TISZA și UDMR să lucreze împreună pentru păstrarea și dezvoltarea comunității maghiare din Transilvania.

Am primit garanții din partea domnului președinte că UDMR se va abține pe viitor de la implicarea în conflictele politice interne din Ungaria. De asemenea, am fost de acord că trebuie investigate neregulile constatate la votul prin corespondență în cadrul alegerilor parlamentare din 2026 și că regulile de vot trebuie revizuite pentru a preveni eventuale fraude electorale.

În cadrul discuției, mi-am exprimat ferm opoziția față de expulzarea abatelui premonstratens din Oradea, Fejes Rudolf Anzelm, și am solicitat intervenția domnului președinte în acest caz.

Totodată, am subliniat că drepturile dobândite ale maghiarilor din Transilvania vor fi păstrate în continuare și că aceștia pot conta pe sprijinul statului ungar. În același timp, o cerință fundamentală privind finanțările este transparența și responsabilitatea, precum și respectarea deplină a legislației maghiare și române. Am precizat, de asemenea, că utilizarea fondurilor acordate în ultimul deceniu va fi verificată și retroactiv.

Am convenit, de asemenea, că după formarea guvernului TISZA vom continua consultările atât la nivel politic, cât și la nivel de experți”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite