George Simion: Coaliția toxică va sfârși. Ne dorim alegeri anticipate, care cu siguranţă vor arată o altă arhitectură politică. AUR va vota orice moțiune de cenzură
Liderul AUR, George Simion, a lansat un nou atac la adresa coaliției de guvernare, pe care o consideră responsabilă pentru actuala criză politică. Acesta a declarat că „această coaliție toxică pentru România o să sfârșească” și a subliniat că partidul său nu se va implica „în certurile iresponsabile” dintre formațiunile aflate la putere.
George Simion a criticat ideea conform căreia actualii lideri ar putea rezolva criza pe care tot ei au generat-o, calificând-o drept „o naivitate”. Totodată, liderul AUR a evitat să comenteze în detaliu evoluțiile din interiorul coaliției, spunând că nu este „pe post de Baba Vanga” pentru a anticipa deciziile acestora.
George Simion a reiterat dorința partidului pentru organizarea de alegeri anticipate, despre care afirmă că ar duce la „o altă arhitectură politică” în România.
În același timp, a anunțat că AUR va susține eventuale moțiuni de cenzură și că pregătește propria inițiativă în acest sens.
Referindu-se la situația premierului Ilie Bolojan, Simion a declarat că rămâne de văzut dacă PSD va decide să îl demită și cine ar putea veni în locul acestuia, sugerând că o schimbare fără substanță „poate nu ajută cum trebuie”.
Pe lângă atacurile politice, liderul AUR a anunțat depunerea a două proiecte legislative importante, în contextul discuțiilor privind listarea la bursă a unor companii. Acesta a precizat că partidul nu se opune listării în sine, dar respinge „înstrăinarea activelor strategice”, susținând că cel puțin două treimi din acestea ar trebui să rămână în proprietatea statului român.
Declarațiile vin într-un moment de incertitudine politică, în care opoziția încearcă să capitalizeze tensiunile din interiorul coaliției de guvernare.

