Mesajul premierului Ilie Bolojan, după alegerile din Ungaria: felicitări și apel la consolidarea parteneriatului strategic
Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, a transmis un mesaj public de felicitare adresat liderului politic maghiar Péter Magyar, în urma victoriei acestuia în alegerile recente.
„Felicitări călduroase pentru @magyarpeterMP cu ocazia victoriei electorale!”, a scris premierul român într-o postare pe platforma X (fostul Twitter).
În același mesaj, oficialul român a subliniat importanța relației bilaterale dintre România și Ungaria, exprimând dorința de a consolida cooperarea dintre cele două state.
PM @bolojan: Warm congratulations to @magyarpeterMP on your electoral victory!
— Guvernul României (@GuvernulRo) April 13, 2026
We look forward to further strengthening the 🇷🇴🇭🇺 Strategic Partnership, with a focus on economic and sectoral cooperation.
„Așteptăm cu interes să consolidăm în continuare Parteneriatul Strategic 🇷🇴🇭🇺, cu accent pe cooperarea economică și sectorială”, a adăugat acesta.
Declarația vine într-un context regional în care relațiile dintre cele două țări au o importanță strategică, atât din punct de vedere economic, cât și politic.
Victoria lui Péter Magyar marchează o etapă importantă în politica din Ungaria, iar reacțiile liderilor europeni indică interesul pentru menținerea stabilității și a dialogului în regiune.

