Mesajul premierului Ilie Bolojan, după alegerile din Ungaria: felicitări și apel la consolidarea parteneriatului strategic

13 April 2026, 09:52 (actualizat 13 April 2026, 09:55)

Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, a transmis un mesaj public de felicitare adresat liderului politic maghiar Péter Magyar, în urma victoriei acestuia în alegerile recente.

„Felicitări călduroase pentru @magyarpeterMP cu ocazia victoriei electorale!”, a scris premierul român într-o postare pe platforma X (fostul Twitter).

În același mesaj, oficialul român a subliniat importanța relației bilaterale dintre România și Ungaria, exprimând dorința de a consolida cooperarea dintre cele două state.

„Așteptăm cu interes să consolidăm în continuare Parteneriatul Strategic 🇷🇴🇭🇺, cu accent pe cooperarea economică și sectorială”, a adăugat acesta.

Declarația vine într-un context regional în care relațiile dintre cele două țări au o importanță strategică, atât din punct de vedere economic, cât și politic.

Victoria lui Péter Magyar marchează o etapă importantă în politica din Ungaria, iar reacțiile liderilor europeni indică interesul pentru menținerea stabilității și a dialogului în regiune.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă