Cum distruge Israelul infrastructura medicală din sudul Libanului. Cinci spitale închise şi 53 de cadre medicale ucise

Liban / Profimedia Images
3 April 2026, 12:29 (actualizat 3 April 2026, 12:33)

La o lună de la intensificarea recentă a atacurilor asupra Libanului, Israelul a ucis 53 de lucrători medicali, a distrus 87 de ambulanțe sau centre medicale și a forțat închiderea a cinci spitale, potrivit Ministerului Sănătății Publice din Liban citat de Al Jazeera.

 „Atacurile israeliene și ordinele generale de evacuare îi împiedică pe oameni să beneficieze de îngrijire medicală și micșorează spațiul necesar pentru funcționarea serviciilor medicale”, a declarat Luna Hammad, coordonatoarea medicală din Liban pentru Medici Fără Frontiere (MSF), pentru Al Jazeera, adăugând că MSF a observat „un model documentat de atacuri care afectează asistența medicală”.

Deplasarea alimentată de distrugerea asistenței medicale

Pe 2 martie, Israelul și-a intensificat din nou războiul împotriva Libanului după ce Hezbollah a răspuns atacurilor israeliene pentru prima dată în mai bine de un an.

Hezbollah a susținut că atacul a fost un răspuns la asasinarea liderului suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, de către SUA și Israel, cu două zile mai devreme.

Un armistițiu între Israel și Hezbollah era aparent în vigoare din 27 noiembrie 2024, în ciuda a peste 10.000 de încălcări ale armistițiului israelian înregistrate de Națiunile Unite și a uciderii a sute de libanezi.

Israelul a folosit atacul Hezbollah ca justificare pentru a-și extinde agresiunile în Liban și pentru a emite ordine de evacuare forțată în masă pentru sudul țării și suburbiile sudice ale Beirutului, zone în care Hezbollah are un sprijin puternic.

Acum, 1,2 milioane de oameni sunt strămutați din casele lor, în timp ce forțele israeliene au început o invazie a sudului, oficialii israelieni declarând intenția de a ocupa regiunea, de a înființa o așa-numită zonă de securitate și de a distruge mai multe sate de peste graniță.

Pe fondul distrugerii din sudul Libanului s-a înregistrat și devastarea infrastructurii medicale din regiune, inclusiv atacuri asupra lucrătorilor medicali, ambulanțelor, centrelor de apărare civilă și spitalelor.

 „Am văzut unele unități sanitare atacate direct”, a declarat pentru Al Jazeera Dr. Abdinasir Abubakar, reprezentantul Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) în Liban. El a menționat, de asemenea, strămutarea lucrătorilor din domeniul sănătății ca parte a erodării sectorului medical din Liban.

Marți, Spitalul Universitar Jabal Amel din Tyre, aflat de-a lungul coastei de sud a Libanului, a fost lovit pentru a cincea oară. Cinci spitale au fost forțate să fie evacuate în ultima lună.

Chiar și înainte de războiul cu Israelul, sistemul de sănătate din Liban era într-o stare precară din cauza crizelor agravante, inclusiv criza financiară din 2019 și războiul din 2023-2024. Dar a existat o presiune sporită din cauza atacurilor israeliene și a strămutării în masă începând cu 2 martie 2026.

În mijlocul războiului de o lună dintre Statele Unite și Israel împotriva Iranului, au existat și atacuri iraniene asupra țărilor din Golf, care au afectat rutele de transport pentru medicamente și provizii esențiale.

Distrugerea infrastructurii medicale a stimulat, de asemenea, strămutările în masă, spun profesioniștii din domeniul sănătății. Totul face parte din ceea ce ei consideră a fi o strategie mai amplă: să facă sudul Libanului nelocuibil.

„Nu poți trăi într-un loc care nu are îngrijiri medicale de bază și, bineînțeles, acest lucru a creat acum o presiune asupra unităților medicale de aici, unde oamenii sunt strămutați, deoarece acum există peste un milion de oameni în plus care vor avea nevoie de sistemul de sănătate de aici”, a declarat pentru Al Jazeera un medic care lucrează pe teren, tratând persoanele strămutate în Beirut, cerând ca numele său să nu fie dezvăluit pentru a putea vorbi liber.

Uciderea lucrătorilor medicali

Numărul mare de persoane strămutate înseamnă, de asemenea, că unitățile sanitare sunt supuse unei presiuni mai mari decât înainte. Internările în camerele de gardă au crescut exponențial, potrivit lui Abubakar.

Atacurile israeliene au fost intense în Nabatieh și în satele din jur. Mulți pacienți care au nevoie de tratamente precum chimioterapie, radioterapie și dializă au fost transferați mai la nord.

Și apoi există atacurile directe asupra sistemului de sănătate, inclusiv asupra medicilor. Unele dintre aceste atacuri includ rapoarte despre atacuri cu două lovituri, în care are loc un atac inițial și un al doilea după ce se adună primii respondenți.

Numai pe 28 martie, Tedros Adhanom Ghebreyesus, directorul general al OMS, a numărat nouă paramedici uciși și șapte răniți în cinci atacuri separate. Și, deși astfel de atacuri au crescut în număr în ultimele zile, acest tipar are un precedent, Israelul ucigând peste 107 membri ai echipelor de intervenție în Liban între sfârșitul anului 2023 și 2024.

Atacurile asupra infrastructurii medicale și a lucrătorilor medicali din Liban au fost documentate de Human Rights Watch (HRW), care a observat „atacuri repetate, aparent deliberate, asupra lucrătorilor medicali din Liban”, potrivit lui Ramzi Kaiss, cercetător HRW pentru Liban. „Această tendință, uciderea lucrătorilor medicali, nu s-a oprit, în ciuda faptului că peste 270 de lucrători medicali și paramedici au fost uciși în urma atacurilor israeliene în Liban”, a spus el.

Lucrătorii medicali și unitățile sanitare sunt protejate de dreptul internațional umanitar. Atacurile Israelului asupra medicilor din 2024 au fost descrise de HRW drept o aparentă crimă de război.

Atacurile asupra infrastructurii medicale în timp de război nu sunt noi. Forensic Architecture, un grup de cercetare care investighează violența de stat și încălcările drepturilor omului, a declarat că Israelul  „a vizat sistematic spitalele și lucrătorii medicali” în Gaza. Și nu doar Israelul a făcut-o.

„Atacurile asupra asistenței medicale s-au consolidat în ultimele două decenii, în special odată cu războiul [condus de Statele Unite] împotriva terorismului, iar apoi din Irak în Siria, în Gaza și acum în Liban, a devenit clar că spitalele nu mai sunt tratate în mod constant ca spații protejate”, a declarat pentru Al Jazeera Omar Dewachi, autorul cărții „Ungovernable Life: Mandatory Medicine and Statecraft in Iraq”. „Atunci când aceste spitale sunt lovite în mod repetat în diferite conflicte, cu puțină responsabilitate, se creează sentimentul că acest lucru devine din ce în ce mai normal”

Dewachi a spus că astfel de atacuri au efecte grave. Leziunile tratabile se agravează, rănile de război nu se vindecă corect și există alte „consecințe pe termen mai lung”, a spus el, menționând: „Mulți pacienți care supraviețuiesc acestor explozii ajung să aibă infecții cronice care durează ani de zile și uneori necesită intervenții chirurgicale multiple.”

Impunitate continuă

Experții și analiștii spun că e puţin probabil ca atacurile să înceteze atâta timp cât tiparul impunității continuă.

„A existat o impunitate continuă pentru astfel de acte și nicio răspundere”, a declarat Kaiss de la HRW. „Guvernul libanez are responsabilitatea de a se asigura că poate exista răspundere, de a acorda jurisdicție CPI [Curții Penale Internaționale] și de a-i permite să investigheze și să urmărească penal crimele de război care au fost comise în țară, printre care atacurile repetate aparent deliberate asupra lucrătorilor medicali și a unităților sanitare.”

Între timp, profesioniștii din domeniul medical au solicitat sprijin internațional pentru a consolida și proteja asistența medicală din Liban.

„Ar trebui protejată de dreptul internațional”, a spus Abubakar, adăugând că este nevoie de o dezescaladare și de un armistițiu „cât mai repede posibil”.

Wazni, directorul spitalului din Nabatieh, a declarat pentru Al Jazeera: „Nu știu cât de benefic va fi acest lucru, dar cerem respectarea dreptului internațional și a acordurilor internaționale și respectarea siguranței echipajelor medicale.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite