Iranul acuză SUA și Israelul că au atacat Institutul Pasteur din Teheran
Iranul a denunţat joi că Institutul Pasteur din Teheran a fost atacat de Statele Unite şi Israel, o acţiune pe care a descris-o drept o încălcare a Convenţiilor de la Geneva, informează EFE.
‘Atacul asupra Institutului Pasteur din Iran – un pilon secular al sănătăţii globale şi membru al Reţelei Internaţionale Pasteur – constituie un atac direct asupra securităţii sanitare internaţionale’, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului Sănătăţii, Hossein Kermanpour, pe platforma X. ‘Acest lucru încalcă Convenţiile de la Geneva şi principiile Dreptului Internaţional Umanitar’, a adăugat el.
În declaraţia sa, Kermanpour a postat imagini cu o clădire în ruine şi cuprinsă de flăcări, deşi amploarea completă a atacului este necunoscută.
Oficialul iranian a cerut Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii şi Crucii Roşii să condamne atacul asupra Institutului Pasteur, o fundaţie franceză non-profit axată pe prevenirea şi tratarea bolilor, în special a celor infecţioase.
Iranul a raportat numeroase atacuri asupra unităţilor sale sanitare şi farmaceutice de la începutul războiului lansat de Statele Unite şi Israel împotriva ţării, pe 28 februarie.
În urmă cu două zile, autorităţile de la Teheran au raportat că a fost lovită compania Shasta, care produce 90% din ingredientele utilizate în fabricarea medicamentelor din această ţară.

