Înfrângere istorică a giganţilor tehnologici. Meta şi YouTube, obligate să plătească milioane de dolari

26 March 2026, 20:54

Moment de răscruce pentru platformele digitale: giganții Meta și YouTube au pierdut un proces în Los Angeles. Instanţa a stabilit că aceste aplicații creează dependență, iar companiile nu au asigurat protejarea utilizatorilor minori. Decizia juraţilor americani stabileşte un precedent care poate duce la sute de alte procese pierdute pentru companiile din tehnologie.

Instagram şi YouTube sunt responsabile pentru alimentarea depresiei şI anxietății unei tinere americane de 20 de ani, a decis un juriu din statul american California. Reclamant a susţinut că platformele sociale, de care este dependentă din copilărie, i-au afectat sănătatea mintală. Jurații i-au acordat reclamantei daune de 6 milioane de dolari, după ce au stabilit că Meta și Google și-au operat platformele cu răutate, opresiune sau fraudă.

Meta și Google au declarat că nu sunt de acord cu verdictul și intenționează să facă apel.

Înfrângerea judiciară fără precedent a giganţilor tehnologici deschide calea pentru alte victorii ale reclamanților în sute de procese similare din Statele Unite. Marile platforme sunt acuzate că provoacă şI întreţîn dependența copiilor şI tinerilor de rețelele sociale, care le prejudiciază grav sănătatea mintală. Părinţii care se luptă de ani de zile pentru recunoaşterea vinovăţiei companiilor din tehnologie au fost copleşiţi de emoţie şI speranţă.

Meta a mai pierdut un proces separat în New Mexico și a fost obligată să plătească 375 de milioane de dolari. Jurații au constatat că Meta a indus în eroare utilizatorii cu privire la siguranța produselor sale pentru tineri și a permis exploatarea sexuală a copiilor pe platformele sale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite